Az ÁSZ-elnök mentegetőzik az MNB-alapítványok ügyében.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke még az MNB-nél dolgozva nem vette észre, hogy baj van az alapítványokkal.
„A mostani ÁSZ-vizsgálatban kifogásolt befektetések, tranzakciók is mind jóval, több évvel Windisch László MNB alelnöki mandátumának lejártát követően történtek az alapítványnál”
– írta az szervezet vezetője a telex.hu kérdésére.
Windisch korábban az MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért felelős alelnöke volt
Bár 2014 óta sokszor írt a média arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak százmilliárdjai körül valami nincs rendben, ebből nem lett ügy, egészen mostanáig.
Egy hete botrány tört ki. Ugyanis Varga Mihály új jegybankelnök az MNB ügyeinek vizsgálatába bevonta az Állami Számvevőszéket is. Az ÁSZ hatalmas vagyonvesztést és más súlyos problémákat talált a MNB alapítványánál. Bűncselekmény gyanúja is felmerül a szervezet szerint, ezért nyomozást is kezdeményezett az ügyészségnél.
Érdekesség, hogy az ÁSZ vezetője az a Windisch László, aki 2019-ig az
MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke volt.
A portál ezért levélben fordult hozzá azt tudakolva, hogy a jegybanknál töltött ideje alatt nem tűnt-e fel neki valami az MNB alapítványainak ügyeivel kapcsolatban.
„Mint minden Alapítvány, így az MNB által alapított alapítványok is elválnak az alapítótól, önállóan gazdálkodnak, saját felügyelőbizottsággal rendelkeznek. Az alapító csak alapítói jogokat gyakorol az alapítványok felett”
– írta az ÁSZ sajtóosztálya.
Akkor még nem is úgy volt, ahogy most?
Hozzátették, hogy az ÁSZ ellenőrizte az akkor még öt külön egységként működő Pallas Athéné-alapítvány gazdálkodását 2018-ban.
„Az ÁSZ által most ellenőrzött Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) a korábbi alapítványok összeolvadásával 2019-ben jött létre, az új struktúra dr. Windisch László alelnöki mandátumát követően került kialakításra.
– magyarázták. Hozzátették, hogy az első olyan év, amelynek során az ÁSZ a Windisch László által jóváhagyott ellenőrzési terv szerint végezte tevékenységét, 2023 volt.
„A 2023. évi ellenőrzési tervben már szerepelt a PADME gazdálkodásának ellenőrzése (28. sorszám), ennek megfelelően a PADME ellenőrzése 2023-ban megkezdődött. A minden lényeges körülményre kiterjedő, komplex ellenőrzés jelentős időráfordítást és humánerőforrást igényelt. A lezárt ellenőrzésről szóló jelentést a lezárást követően az ÁSZ haladéktalanul – 2025. március 19-én – nyilvánosságra hozta”
– zárta válaszát az Állami Számvevőszék.
Kapcsolódó:
Hivatalos: Büntetőüggyé dagadt Matolcsy Györgyék százmilliárdos MNB-botránya