Elutasította a Trump-kormányzat kérelmét a Legfelsőbb Bíróság.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága szerdán elutasította a Trump-adminisztráció arra vonatkozó kérelmét, hogy maradjon befagyasztva az a közel 2 milliárd dollár, amit a Kongresszus már korábban jóváhagyott az USAID programjaira – írta meg a CNN.
Külföldi segélyezési programok folytatása a tét
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a pénzt mikor kell folyósítani.
Ezért az adminisztráció továbbra is vitathatja a döntést alsóbb fokú bíróságokon.
Az Egyesült Államok ezeket a programokat nagy részben az USAID külföldi segélyezési ügynökségen keresztül működteti. Az ügynökség magyar szervezetekkel is kapcsolatban van.
Orbán Viktorék kampányának része, hogy támadják az USAID által eddig támogatott szervezeteket, amióta Donald Trump befagyasztotta az ügynökség forrásait.
A republikánusok közül is volt, aki Trumpék ellen szavazott
A Legfelsőbb Bíróság tagjai közül hatot republikánus elnökök, hármat demokrata vezetők neveztek ki,
a döntés mégis 5–4 arányban született meg,
ráadásul a befagyasztás fenntartásának elutasítása mellett.
Ez azt jelenti, hogy az elnök döntésével a saját pártja által kinevezett bírák egy része sem ért egyet.
A döntés még nem kötelezi semmire az elnököt
„Az alá nem írt végzés valójában
nem kötelezi a Trump-kormányzatot arra,
hogy azonnal teljesítse a legfeljebb 2 milliárd dollárnyi külföldi segély kifizetését.
Azonban szabaddá teszi az utat a kerületi bíróság számára, hogy kikényszerítse ezeket a kifizetéseket. Feltehetően akkor, ha pontosabban meghatározza a betartandó szerződéseket”
– mondta el Steve Vladeck, a CNN Legfelsőbb Bíróságra szakosodott elemzője és a Georgetown Egyetem Jogi Központjának professzora.
Kapcsolódó:
Érdekes beismerés: Megszólalt Orbán embere, akit az USA-ba küldtek a magyarok után kutakodni