Folytatódik a leszámolás: Újabb bűncselekménnyel gyanúsítják a Rogán ellen nyomozó hatóság elnökét

A Biró Ferenc vezette Integritás Hatóság épp a házkutatás előtt kezdett vizsgálódni Rogán Antalék ellen, vajon ez a leszámolás oka?

Újabb bűncselekményekkel gyanúsítják Biró Ferencet. Az ügyészség szerint az Integritás Hatóság elnöke egy családi ismerősét is felvehette havi 2 millió forintért – írta a Központi Nyomozó Főügyészség csütörtöki közleményében. Ezzel az elnököt már összesen 87 millió forintra elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsítják.

Egy külföldi székhelyű gazdasági társasággal szerződött

A gyanú szerint Biró Ferenc Pál az Integritás Hatóság elnökeként 2023. január 1-jén megbízási szerződést kötött egy külföldi székhelyű gazdasági társasággal, hogy a társaság segítse az Integritás Hatóságot brüsszeli székhelyű diplomáciai külképviselet felállításában és működtetésében. Azt írták, az Integritás Hatóság magyar autonóm államigazgatási szerv, diplomáciai külképviselet létesítésére nem jogosult. E szerződés alapján mintegy 17 millió forintnak megfelelő eurót fizettek ki a társaságnak.

Állításuk szerint Biró Ferenc Pál 2024 áprilisában két újabb szerződést kötött ugyanezzel a külföldi gazdasági társasággal.

Az egyik határozott időtartamra szóló tanácsadói szerződés az Integritás Hatóság stratégiai kommunikációját támogatta az Európai Unióban. Csakhogy az Integritás Hatóság feladatainak ellátáshoz a szerződésben írt feladatok elvégzésére nem volt szükség – állítja a Központi Nyomozó Főügyészség. A másik határozott időtartamra szóló, tanácsadói szerződésben szerintük Biró lényegében a hatóság feladatkörének ellátásához nem tartozó lobbitevékenységgel bízta meg a céget.

A két szerződésre az ügyészség szerint összesen mintegy 45 millió forintnak megfelelő eurót fizettek ki.

Családi ismerős szerződtetésével is vádolják

Azt írták, Biró a gyanú szerint – az Integritás Hatóság feladatköréhez kapcsolódó végzettséggel nem rendelkező – családi ismerősével közszolgálati jogviszonyt létesített az Integritás Hatóságnál bruttó kétmillió forintos havi fizetésért. A férfi a létrehozni tervezett, úgynevezett Integritás Akadémia mellett működő háromfős Rektori Tanács tagja lett volna, és a tantervi tematika kidolgozásában vett részt.

Az akadémia semmilyen módon nem kapcsolódott az Integritás Hatóság feladatköréhez, olyan témakörökben tervezett oktatást, mint

„A halál hagyományos és modern értelmezése és a létkorrupció összefüggései. A halál utáni exisztencia és az integritás helyreállítása”

– írták. Az ügyészség szerint a férfi csaknem 12 millió forintot kapott a mintegy hathónapos közszolgálati jogviszonya alatt.

Az ÁSZ mozdíthatja el Biró Ferenc elnököt, ha a leszámolás újabb fázisába lép az ügy

Windisch Lászlónak, az ÁSZ elnökének van jogi lehetősége

közigazgatási pert indítani az Integritás Hatóság elnökének elmozdítása érdekében.

„A törvény okkal biztosít mérlegelési jogot ebben a helyzetben, ez nem automatikus eljárás”

– magyarázta az elnök.

Windisch elmondta, döntése során főként azt fogja mérlegelni, milyen cselekmények alapozták meg a gyanúsítást. Valamint ezek súlya indokolja-e a posztról való leváltás kezdeményezését.

Azt is figyelembe veszi majd, hogy az Integritás Hatóság és elnöke megőrizheti-e hitelességét, illetve

a közbizalom fenntartható-e Biró Ferenc eltávolítása nélkül.

Windisch szerint nincs politikai döntés a vizsgálat mögött

A törvény nem határozza meg a mérlegelési szempontokat. Így

az ÁSZ elnöke saját belátása szerint dönthet arról, hogy kezdeményezi-e az eljárást.

Windisch László ugyanakkor jelezte, hogy ehhez kellően súlyos hivatali visszaélést kell elkövetni. Bár a hivatali visszaélés önmagában is jogalapot adhat a közigazgatási per indítására, az Állami Számvevőszék elnöke a hűtlen kezelés gyanúját is mérlegelheti.

Korábban az Integritás Hatóság vezetője utalt arra, hogy az ellene indított ügyészségi eljárás összefüggésben állhat a Rogán Antalhoz tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatalnál folytatott vizsgálódással.

Windisch László viszont nem tartja elképzelhetőnek, hogy Magyarországon bármely büntetőjogi lépés mögött politikai megrendelés állhatna.

Orbán ÁVH-ja olyan méhkasba nyúlt, amire senki nem számított

Január közepén megírtuk, hogy bejelentés alapján folyamatban lévő nyomozásban jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt

gyanúsítottként hallgatták ki az IH elnökét.

Még aznap házkutatást is tartottak, többek között az Integritás Hatóság épületében is. Azóta az elnök felesége is gyanúsított lett. Mindkettőjüket kihallgatták, nem tettek vallomást.

A nyomozás során több ügy vizsgálati anyagát is elvitték

Biró Ferenc elnök elmondta, hogy a nyomozó ügyészség vizsgálata során több ezer oldalnyi iratot vittek el, köztük

folyamatban lévő ügyek vizsgálati anyagait.

A házkutatás az otthonát is érintette, szerinte teljesen feleslegesen. A nyomozók ugyanis nem vittek el semmit, sőt nem is tudták megmondani, hogy mit keresnek.

„Véleményem szerint valójában nem azért jöttek, amiért mondták, hogy jöttek,

sokkal inkább a folyamatban lévő vizsgálatok megismerése lehetett a cél”

– fogalmazott az elnök. Úgy értékelt: a vizsgálat érdemi oka nem társadalmi érdeket szolgál.

Biró állítja, nem követett el bűncselekményt, és panasszal élt ezen gyanúsítások ellen, de azt a Legfőbb Ügyészség elutasította.

Kapcsolódó:

Döntöttek Polték: Gyanúsított marad a Rogán gyanús ügyeit vizsgáló hatóság elnöke

Valódi Hírek