Győrfi Pál almáról és körtéről beszélt a mentőszolgálat ügyében érkezett kritikák után.
Döbbenet: az életveszélyes esetek felénél több mint 25 perc alatt ér ki a mentő Budapesten
Megírtuk, hogy az Országos Mentőszolgálattól kikért adatok alapján Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy az esetek felénél több mint 25 perc alatt ér csak ki a mentő Budapesten a potenciálisan életveszélyben lévő személyekhez.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az ATV Híradónak az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy
az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt az esetszám Budapesten,
ezért erősítik a fővárosi ellátást vidéki mentőegységekkel.
A „hanyatló Nyugaton” más a helyzet, ott időben kiérkezik a mentő
Jelezték ugyanakkor, hogy Nyugat-Európában ez az idő 7-8 perc (!). Kunetz Zsombor közölte, P2-es kategóriában – amely egy potenciálisan életveszélyes helyzetet jelent – Budapesten a mentőegységek az esetek felében 25 percen belül kiérkezik, azonban a másik felében ennél hosszabb időt vesz igénybe a kiérkezés.
„Ez abszolút nonszensz”
– jelentette ki, hozzátéve, hogy bár kért, de nem kapott információt arra vonatkozóan, hogy a 25 percet meghaladó esetekben jellemzően mennyit kell várniuk a betegeknek az ellátásra. Az azonban megjegyezte, hogy vidéken valamivel jobb a helyzet, ugyanis az ebbe a kategóriába sorolt betegekhez 15 perc alatt ér ki a mentő.
Kunetz Zsombor felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszer több sebből vérzik.
„A legfontosabb és a legnagyobb probléma a mentőszolgálatnál az, hogy valamilyen rosszul értelmezett politikai aktusból kifolyólag minden hívást szeretnének kiszolgálni. Gyakorlatilag a körömgombához, a torokfájáshoz is mentőegységet kell küldeni”
– mutatott rá, közölve: a bevezetés alatt álló rendszer – amelyben vidékről vezényelnek mentőket Budapestre – nem megoldás. A vidéki mentőegységek budapesti bevetése ugyanis lassíthatja a segítségnyújtást és a vidéki ellátásbiztonságot is veszélyeztetheti (!).
Győrfi Pál: „Teszteljük a rendszert”
Győrfi Pál azt mondta, egyelőre „tesztelik” (?) a rendszert, olyan országrészekről vezénylik a mentőket a fővárosba, „ahol még van szabad kapacitás”.
„Alaptalan és káros ez a lejáratókampány, hiszen egyrészt elbizonytalanítja a betegeket, másrészt félrevezeti a közvéleményt, ráadásul a mentődolgozókat is nehezebb helyzetbe hozza, miközben a magyar mentőszolgálat működése nemzetközi összehasonlításban is az egyike a legjobbaknak.
A kiérkezési idő adatok tekintetében sem vagyunk elmaradásban,
és folyamatosan azon dolgozunk, hogy egyre gyorsabbak és egyre jobbak legyünk a betegeink érdekében”
– nyilatkozta a szóvivő. Hozzátette, más országokkal összevetni a magyar rendszert pedig olyan,
„mintha almát hasonlítanánk össze körtével” (?).
Kapcsolódó:
Kiderült: Budapesten sokkal többet kell várni a mentőkre, mint vidéken
Megkongatták a vészharangot: A szakértő szerint halálos áldozatokat fog szedni a magyar egészségügy