Cselhez folyamodna a MOME fideszes rektora? A diákok nem hagyják magukat becsapni

A MOME diákjai arra kérik az egyetem szenátusát, hogy ne szavazzanak bizalmat kedden a Koós Pál rektornak a bizalmi szavazáson.

„A Koós Pál által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány egy kommunikációs csel, amely párhuzamban áll Böszörményi-Nagy Gergely látszatintézkedéseivel, és amelynek hátterében az egyetem közösségében kialakult általános bizalmi válságra reagáló megfélemlítő listázás és belső egyezkedések állnak”

– írta közleményében a MOME Front nevű, hallgatókat tömörítő szervezet szombaton. Emiatt arra kérik az egyetem szenátusát, hogy kedden

ne szavazzanak bizalmat az „illegitim rektornak”.

A hallgatók egyúttal felszólították az egyetem kuratóriumának elnökét, Böszörményi-Nagy Gergelyt, hogy kezelje partnerként a MOME diákjait.

„Az eddigi kommunikáció sikertelensége nem félreértések vagy a hallgatók hajthatatlanságának következménye, hanem a MOME egyetemi polgárságának többszöri, módszeres infantilizálásának és degradálásának, valamint követeléseik teljes semmibevételének folyománya”

– írták a Böszörményi-Nagynak címzett nyílt levelükben, amelyben hangsúlyozták: készek a párbeszédre, ha az egyetem vezetése komolyan veszi őket.

Fellázadtak a diákok a MOME fideszes vezetése ellen

Beszámoltunk róla, hogy a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) február 3-ai szenátusi ülését a hallgatók zavarták meg. Ők a rektor, Koós Pál személyi döntései és az egyetem szervezeti átalakításával kapcsolatos elégedetlenségüket fejezték ki.

Emiatt be is kellett rekeszteni az ülést.

A felháborodást a rektor decemberi döntései váltották ki, amikor három esetben elutasította a szenátus által támogatott vezetőjelölteket.

Helyettük két olyan személyt nevezett ki, akiket a szenátus nem támogatott. Ezek a döntések mélyítették a káoszt, ráadásul nem sokkal a tavaszi félév kezdete előtt.

A MOME vezetése az úgynevezett Jövő Egyeteme-projekt keretében alakítaná át az egyetem szervezeti struktúráját. Ennek szerintük az a célja, hogy az egyetem innovatívabbá váljon, és jobban szerepeljen a nemzetközi felsőoktatási versenyben.

Ezeknek a következménye lett, hogy pénteken Koós Pál bizalmi szavazást kért maga ellen. A szenátus zártkörű ülését, amelyen döntenek a rektor sorsáról, várhatóan kedden tartják meg.

A MOME is egyike volt a modellváltó egyetemeknek

A MOME is egyike azon alapítványi egyetemeknek, amelyeket gyakorlatilag privatizált az Orbán-kormány. Így ezek vezető testületeit fel tudták tölteni fideszes politikusokkal. Az egyetemi autonómia megsértése miatt azonban az Európai Unió kizárta a „modellváltó” intézményeket az Erasmus-programból.

(Kiemelt képünkön Böszörményi-Nagy Gergely látható)

(444.hu nyomán)

Valódi Hírek