Fellázadtak a MOME hallgatói: Menekülnie kellett a fideszes rektornak a felháborító húzása után

A MOME hallgatói megzavarták az egyetem szenátusi ülését, miután Koós Pál rektor visszaélt a hatalmával.

A MOME hallgatói nem hagyják, hogy figyelmen kívül hagyják az egyetemi polgárok álláspontját

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) február 3-ai szenátusi ülését a hallgatók zavarták meg. Ők a rektor, Koós Pál személyi döntései és az egyetem szervezeti átalakításával kapcsolatos elégedetlenségüket fejezték ki.

Emiatt be is kellett rekeszteni az ülést

– írta meg hétfőn a telex.hu.

A MOME kormányközeli rektora elszabadult

A diákok tapsolással és szórólapokkal követelték Koós Pál és helyettesei lemondását, valamint a szenátus autonómiájának visszaállítását.

A felháborodást a rektor decemberi döntései váltották ki, amikor

három esetben elutasította a szenátus által támogatott vezetőjelölteket.

Helyettük két olyan személyt nevezett ki, akiket a szenátus nem támogatott. Ezek a döntések mélyítették a káoszt, ráadásul nem sokkal a tavaszi félév kezdete előtt.

A MOME vezetése az úgynevezett Jövő Egyeteme-projekt keretében alakítaná át az egyetem szervezeti struktúráját. Ennek szerintük az a célja, hogy az egyetem innovatívabbá váljon, és jobban szerepeljen a nemzetközi felsőoktatási versenyben.

Mi a MOME célja?

Az új struktúra három iskolát és hét tudásközpontot hozott létre. A tanulmányi és kutatási feladatokat külön kezelik, ami szervezeti zűrzavart okozott, mivel az oktatás és a kutatás nem integrált módon működik, és a személyi döntések nem segítették elő a rendet. Tovább súlyosbította a problémát, hogy három tudásközpontnak nem volt vezetője, mivel Koós elutasította a szenátus által támogatott jelölteket.

A projekt célja a MOME teljes átszervezése, beleértve az oktatási programok újragondolását. Az átalakítás egyik fő indoka az, hogy a MOME a következő ötéves finanszírozási ciklusban nagyobb forrást szeretne szerezni.

Az új struktúra azonban számos problémát hozott felszínre. Az oktatók és kutatók nem kapták meg a szükséges információkat, és a szervezeti struktúra hiányosságai miatt a munkafolyamatok nem működtek rendesen.

Koós Pál veszélyes döntései kiverték a biztosítékot

Koós Pál döntései, mint például

a diploma nélküli vezető kinevezése,

különösen felháborították az egyetemi közösséget. Nem szükséges különösebben indokolni, miért veszi ki különösen rosszul magát egy oktatási intézményben a diploma negligálása.

A hallgatók tiltakozása részben az egyetem kuratóriumának és a rektor kinevezésének hátteréhez is kapcsolódik. A kuratórium döntése alapján Koós Pál lett a rektor, annak ellenére, hogy a szenátus egy másik jelöltet, Vargha Balázst támogatott. Ezzel a kuratórium gyakorlatilag megkerülte a szenátus akaratát, amit sokan

az egyetem autonómiájának csorbításaként éltek meg.

A MOME is egyike volt a modellváltó egyetemeknek

A MOME is egyike azon alapítványi egyetemeknek, amelyeket gyakorlatilag privatizált az Orbán-kormány. Így ezek vezető testületeit fel tudták tölteni fideszes politikusokkal. Az egyetemi autonómia megsértése miatt azonban az Európai Unió kizárta a „modellváltó” intézményeket az Erasmus-programból.

(Kiemelt képünkön Koós Pál látható)

Kapcsolódó:

Nevetségesen magyarázkodik a fideszes alapítványi elnök, amiért kizárják a hallgatóit az Erasmusból

Valódi Hírek