Nagy felfedezés az SMA-kezelés területén: a gerincet árammal stimuláló implantátummal tudják segíteni a betegek járását.
Három SMA-ban szenvedő beteg élete vált egy csapásra élhetőbbé, amikor is új terápiás módszert teszteltek rajtuk. Szerdán közölték a speciális gerincimplantátum fejlesztői, hogy az eszköz és az eljárás sikeresnek mondható, ugyanis az – ha időlegesen is, de – visszaállítja az izmok funkcióját.
Gyors javulást láttak az SMA-kezelés után a betegeknél
A kutatás a Pittsburghi Egyetemen folyt, és vezetője Marco Capogrosso azt mondta az AP-nek, hogy
„ezek az emberek semmiképpen sem vártak javulást, az egyhónapos tesztelési periódus során mégis egyre jobban lettek”.
Az SMA, vagyis spinal muscular atrophy, magyarul spinális izomatrófia, azaz gerincvelői eredetű izomsorvadás olyan betegség, amely fokozatosan tönkreteszi a mozgáshoz szükséges idegsejteket. Ezek az idegsejtek a gerincvelőben helyezkednek el, és onnan „irányítják” az izmok mozgását. Ha a sejtek elsorvadnak, a mozgásra való szándék ellenére nem valósul meg a mozgás, azaz a beteg fokozatosan lebénul.
Az SMA esetében ez többnyire a lábakat, a csípőt és a vállakat érinti. Ennek ellenére előfordul az is, hogy a légzésért, illetve nyelésért felelős izmok is bevonódnak a folyamatba.
Ez is csupán kezelés, nem gyógymód
Egyelőre gyógymód nincsen az ilyen jellegű betegségekre, és az implantátum is csak tüneti kezelést tesz lehetővé a felnőttek esetében. A gyerekek számára – amennyiben még nagyon fiatalok a diagnózis felállításakor – van lehetőség génterápiás beavatkozásra.
Más területről vették át a stimulációs módszert
A gerincvelő árammal való stimulálását már régóta használták a krónikus fájdalmak csökkentésére, illetve eddig is voltak próbálkozások arra, hogy az ismert technikát arra alkalmazzák, hogy „alvó” idegeket működésre bírjanak gerincsérült embereknél. Az SMA-betegek kezelésében azonban vadiúj módszert jelent ez a terápia.
Mivel ez működőképes eljárásnak bizonyult, Capagrosso úgy gondolta, hogy az SMA esetében is hasonló módon fog működni a technológia. Ez így is lett, és eredményeiket – miszerint csupán heti néhány óra gerincstimulációval az izmok ereje és funkciója szignifikáns mértékben nőtt – a Nature Medicine nevű, nagy presztizsű folyóiratban publikálták.
(APnews.com/Nyugati Fény)