A legnehezebben kezelhető rákok ellen is egyre jobb terápiák elérhetők. Ezúttal két új gyógymód elérhető a tüdőrákra a felfedezéseknek köszönhetően.
Az FDA, az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság jóváhagyott egy új terápiát, amellyel a nehezen kezelhető tüdő- és hasmirigyrákokat fogják gyógyítani. A gyógyszer neve Bizengri és a Merus amerikai gyógyszergyár állítja elő. A következő hetekben várhatóan már használni is fogják az Egyesült Államokban.
Génterápiás megoldás
A Bizengri az NRG1-gént célozza meg, amely összefüggésbe hozható számos tumor kialakulásával, illetve azok terjedésével – írta a Reuters.
Ez lesz az első elérhető terápia, amely kifejezetten a nem kissejtes tüdőrákra, illetve a hasnyálmirigy adenokarcinómájára hat, amennyiben az NRG1-gén is közrejátszik a létrejöttében. Ez azért fontos egészségügyi áttörés, mert a leggyakoribb tüdő- és hasnyélmirigytumorokat tudja targetálni. A hasnyálmirigyrákok 90%-a ebbe a típusba tartozik, és a betegség ötéves túlélési rátája jelenleg 10% körül mozog.
Biológiai gyógyszerek
A génterápiás gyógyszer mellett azonban más típusú, úgynevezett biológiai gyógyszert is fejlesztettek. Ezt a Covid-vakcinákról már ismert AstraZeneca gyógyszergyár fejlesztette ki. A biológiai gyógyszerek az elmúlt két évtizedben terjedtek el, és annyiban különböznek a hagyományos gyógyszerektől, hogy nem vegyileg állítják elő őket, ami kisebb molekulákat eredményez, hanem biológiai módszerekkel. Ez azt jelenti, hogy az alapanyagaik egész sejtek.
Ezeknek az előállítása emiatt bonyolultabb és bizonytalanabb, ami részben a hatásukra és a mellékhatásaikra is vonatkozik. Magyarországon is elérhetőek már ezek a típusú gyógyszerek, de például autoimmun betegségek esetén hosszas folyamat az engedélyezésük az egyes betegek számára. Ennek oka, hogy ezek a hagyományos gyógyszerekhez képest nagyságrendekkel drágábbak.
Az FDA most egy ilyen típusú gyógyszert hagyott jóvá, amely azonban – ellentétben az előbb említett Bizengrivel szemben – a kissejtes tüdőrákra is hat, nem a nem kissejtesre. Az új gyógyszer neve Durvalumab, amelyben a mab végződés utal a gyógyszer típusára: monoklonális antitestet jelöl. Ezt a monoklonális antitestet, azaz laboratóriumi fehérjét – amely célzottan felismeri a targetált antigént –, egyetlen klónból származó immunsejtek termelik.
Új gyógymódok tüdőrákra: széles körű hatás várható
Az AstraZeneca gyógyszerét abban az esetben találták hatékonynak, amikor a tumor a sugár- és kemoterápia után nem nőtt. A terápia megakadályozza a tumort abban, hogy legyengítse az immunválaszt, illetve megkerülje az immunrendszert és úgy növekedjen. Emellett arra is képes, hogy a szervezet tumorellenes immunválaszát felerősítse.
A kissejtes tüdőráknak az ötéves túlélési rátája még áttétképződés előtt is csupán 25%. Ezen kíván változtatni a gyógyszer, amellyel számos más rákot is fognak kezelni, köztük a nem kissejtes tüdőrákot és az epevezeték rákját is.
(reuters.com/Nyugati Fény)