A budapesti Madách Imre Gimnázium a szülőktől kér segítséget, hogy finanszírozni tudják az alapvető működésüket.
Elkeseredett felhívást tett közzé vasárnap a fővárosi Madách Imre Gimnázium alapítványának leköszönő elnöke. Mészáros Csaba ebben arra kéri a szülőket, hogy
a diákonkénti 30 ezer forint felett még további 8 ezer forinttal támogassák az iskolát.
Ebből a pénzből tudnák csak felújítani a „sivár” osztálytermeket, valamint
kifizetni a tanári többletmunkát.
A gimnázium hivatalos közösségi oldalán közzétett szöveget teljes terjedelmében közöljük:
„A kényszerhelyzet enyhítése
Kedves Szülői Közösség!
A bírósági átírás lassúsága miatt még, mint az Alma Mater Madách Imre Gimnázium Alapítvány elnöke írok Önöknek.
2022. szeptember 30-án hoztuk nyilvánosságra közleményünket, melyben kértük, hogy ha tehetik havi 8000 Ft-tal támogassák iskolánkat a megszokott színvonal fenntartása érdekében. (Addig ez az éves befizetési összeg volt.) Az akkori megalázó
kevesebb mint nettó 300 ezer Ft-os átlagbér
már nem tette lehetővé a normális működést.
Köszönjük, hogy mindig megvolt az a 80%, aki fontosnak érezte az elvégzett többletfeladatok támogatását! A végzős évfolyam mondhatja fel leginkább, hogy semmi nem változott, sőt a körülmények még javultak is. Ma már 420 ezer Ft körül van a nettó átlagbér, ami növekedik is, bár pontosan nem tudjuk mennyivel (nagyjából 20%-kal).
A 2022. szeptember 30-án kelt petíciónkban a következő szerepelt: »A kért támogatás megszűnhet, ha elérjük a diplomás átlagbérre vonatkozó 80%-os ajánlást és megvalósul egy igazságos bérrendszer, valamint a működtetési költségek is megnyugtatóak lesznek.
A befizetett összeg 20%-át a tanulási környezetet érintő amortizáció lassítására (festés, felső ablakok és az üvegfal tisztítása, parkettacsiszolás), a tanulói és tanári terek élhetőbbé tételére, fontos eszközök államilag nem támogatott beszerzése fordítjuk.
Az Alapítvány továbbra is vállalja a Madách-nap és a március 15-i ünnepség színháztermének bérlését (ez viszi el a szülők által 1%-ban befizetett 2 millió Ft-ot), illetve a rászoruló tanulók támogatását. Ezt kiegészíti a higiénés- és a fénymásolópapír-, valamint a hiányzó sportszerszükséglet – állami támogatáson felüli – többletbeszerzése.«
Bár az idén bevezetett pedagógusértékelés mindenkire komoly terheket ró, de nem tudni, mennyi lesz a fizetésben látszó minőségi különbség. Ez valószínűleg csak szeptemberre derül ki.
Már pedig az Alapítvány éppen ezeket a különbségeket fizeti ki. Az iskola korszerűsítésében is egyre nagyobb a tankerületi részvétel, de ez nem éri utol a hosszú évek amortizációját. Így nekünk még egy nagyobb körünk van nyáron, ami már valamennyi osztályterem megújítását jelenti. (Ebből a közösségi és tanári életterek így kimaradnak.)
Ezt az utolsó mondatot azért írom, mert szülői kérésre – ígéretünknek megfelelően – a befizetés mértékét csökkentjük. (Hiszen a 80%-ot elérjük, függetlenül azon többletmunkától, ami továbbra sem térített.) A következő tanévtől pedig mi is nagyrészt az államtól várjuk a méltányos bérezést és az iskolai környezet megújítását.
A 21. századot.
A korábbi hosszú felsorolásunkból egyelőre továbbra sem megoldott szempontok (összesen négyet tudtam kivenni):
»A 2023. január 1-je után csak külső anyagi támogatással elvégzett tevékenységek a következők:
- Országos (pl. OKTV) versenyekre való felkészítés, ehhez kapcsolódó felkészítő foglalkozások, próbafeladatsorok összeállítása, javítása, kísérés. Házi versenyek (Madách-kupa, Mediterrán koktél) összeállítása, lebonyolítása.
- C1-es nyelvvizsgára, DSD II német nyelvvizsgára a tanórai keretet meghaladó felkészítés, vizsgáztatás.
- Próbanyelvvizsgák szervezése. A 9. nyelvi előkészítő évfolyam év végi nyelvi szintvizsgája.
- A tanulók számára rutinszerzési lehetőséget adó próbaérettségik szervezése magyarból, történelemből és matematikából. (Feladatlapok elkészítése és javítása, szóbeli vizsgáztatás.) Évfolyamdolgozatok matematikából.
- A felügyelet helyett a tanulók haladását biztosító szakszerű helyettesítések.
- Munkaidőn túli tanári továbbképzések honorálása.
- Az iskola imázs formálása: nyílt nap (szombaton a szaktanárok óratartásával, az Énekkar és Thália fellépésével), gólyafogadó, valamint a nyolcadikosok németversenyének szervezése.
- Az elvárt, de soha ki nem fizetett honlap színvonalas szerkesztése, folyamatos fejlesztése.
- Az erdei iskola lebonyolítása, szervezése és a tanárok túlmunkájának jogilag szabályozott kifizetése (a napi bruttó 3750 Ft helyett.)
- Projekttevékenységek honorálása. Projekthét, egészség hete, angol nyelvi hét, a Költészet hetének finanszírozása. Több tanár együttes óratartása pl. iskolai megemlékezések esetén, ünnepeken.)
- A madáchos közösségi léthez tartozó Diákszínpadok fesztiváljára, kamarakórus-versenyre és a matematikai logikai csapatversenyre való felkészítés és ezek lebonyolítása.
- A tanulók külföldi továbbtanulásához szükséges jellemzéseinek megírása.
- Nyári táborok szervezésének honorálása, tanári költségeinek térítése.
- Külföldi tanulmányutak, versenyek szervezése és lebonyolítása.
- Osztályok színház-, koncert- vagy operalátogatásainak előkészítése, az eseményre való felkészítés, szervezés és megvalósítás.
- Az iskolai évkönyv szerkesztése, és az azzal kapcsolatos többletfeladatok elismerése.
- Az osztályfőnökök által munkaidőn kívüli – valamennyi diákkal – szervezett (családos) beszélgetések fakultációválasztás/továbbtanulás előtt.
- Az iskolai könyvtár anyagának fejlesztése (10-15 éve alig van új könyvünk).
- Az egyre szaporodó országos mérések szervezése, adminisztrációja és lebonyolítása.
- A versenyeredmények és a 4-5 éves minőségi osztályfőnöki munka honorálása.
(Ezeket részben csökkentheti a szeptemberre kialakuló új minőségi bér.)«
Tisztelt Szülők!
A felsorolt bizonytalanságokkal együtt az Alapítvány a 2025/26-os tanévtől kezdődően 80-ról 30 ezer Ft-ra csökkenti az »elvárt« támogatás összegét. A most látható tervezés alapján ezt két részletben (október, február) kellene befizetni. Az idei tanévben pedig február hónapban szeretnénk, ha még befizetnék a 8000 Ft-ot.
Az Alapítvány számláján a decemberi kifizetések után nagyjából 20 millió Ft van. Ennek fele elmegy az osztálytermek korszerűsítésére, a másik fele pedig a tanári többletmunka – különösen az erdei iskola – ellentételezésére.
Mivel a befizetésekből egy rész (fejenként közel 8000 Ft) az erdei iskolai költségek kompenzálására ment el, így most erre nem lesz lehetőség (legfeljebb egyéni kérelmek alapján.) Így a 4 napos erdei iskola költsége az árajánlatok alapján várhatóan 60 ezer Ft körül lesz. (Amit március, április, május hónapok elején három egyenlő részletben kellene befizetni.)
Ilyen körülmények között még fontosabb, hogy
aki megteheti, nagyobb összeggel támogassa az Alapítványt.
Köszönjük az eddigi és a jövőbeli segítséget! A magam részéről szeretném, ha – a végzős évfolyamon kívül – még egy ilyen 8 ezer forintot megszavaznának saját gyermekeik viszonylag sivár osztálytermeinek élhetőbbé tételére. (Ez persze már osztálypénz lenne.) Az elmúlt félévben – pótcselekvésként – az iskola legkevésbé szerethető terméből alakítottam ki olyat, amire a diákok büszkék. Kb. egy havi befizetéssel elérhető.
Így meghívom Önöket február 5-ére, szerdára egy ötórai teázásra a történelem-földrajz terembe. Inspirációként és elbúcsúzásként. (Kérem, hogy részvételi szándékukat jelezzék az [email protected] e-mail címen.)
Budapest, 2025. január 19.
Az Alma Mater Madách Imre Gimnázium Alapítványának nevében a leköszönő elnök: Mészáros Csaba”
Az eredeti bejegyzést itt lehet megtekinteni:
(Madách Imre Gimnázium Budapest – hivatalos/Facebook)