Példátlan rendelet, a WHO nem fog tudni mit kezdeni az USA elnöke, Trump döntésével.
Donald Trump elnöki rendelettel kiléptette az Amerikai Egyesült Államokat a WHO-ból (Egészségügyi Világszervezet).
Indoklása az volt, hogy a szervezet rosszul reagált a Covid-19-re és az egyéb járványokra, valamint „tisztességtelenül magas” befizetéseket követelt az Egyesült Államoktól. Valójában azonban arról lehet szó, hogy Trump ilyen módon is megpróbál erőt demonstrálni Peking felé.
Erre alapozza az USA elnöke a kilépését
A WHO, ahogyan az elnök is megállapította, nagyon erős kínai befolyás alatt állt, amikor a világjárvány kitört, és a szervezet hónapokig késlekedett kihirdetni a világjárványt. Ezzel indoklása szerint Kínát mentesítették attól, hogy ha mégsem lenne súlyos a járvány, rájuk és élőállatpiacaikra, illetve vírusokat módosító kísérleteikre irányuljon a figyelem.
A szervezet jóindulattal is csupán óvatosságnak tekinthető eljárásmódja miatt a Covid-19 már elterjedt az USA-ban és a teljes kontinensen is, mire veszélyhelyzetet hirdettek. Emiatt nyilvánvalóan emberéleteket követelt a kínai befolyás alatt álló WHO késedelmes bejelentése.
Trump döntésének következményei drámaiak. Az Egyesült Államok a WHO finanszírozásának hozzávetőleg egyötödét állja; Európa és szegényebb tagországok nem tudják az USA nélkül viselni a költségvetési terheket. Így várhatóan az uniós országok is óvatosabbá válnak és esetlegesen megfontolják, hogy kilépjenek a szervezetből, ami ennek teljes felbomlását eredményezné.
Kétélű kard Donald Trump WHO-ból való kilépése
Ha azonban valamely ország kilép, akkor arra számíthat, hogy a szervezet által végzett felmérések és kutatások adatait nem osztják meg vele. Így az egészségügyi rendszer lemarad, és ez globális kockázatokkal jár. A lehetséges pusztító járványok ellen csak az adatok megosztásával és együttműködéssel lehet küzdeni.
Az USA eddig nagy részben finanszírozta a WHO vészhelyzeteket kezelő, és ismeretlen betegségeket kutató tevékenységét. Amennyiben ez a felállás megszűnik – kisebb helyi járványok – amelyek azonban nagyon veszélyesek,
világszerte elterjedhetnek.
Bár az ebola nem terjed a levegővel, a Trump első ciklusa alatt többször is felbukkanó járvány jó támpontot arra, hogy a WHO tevékenységének mekkora jelentősége van. A járványokat mindig meg tudták állítani, holott ez Afrikában az infrastruktúra és az érintett emberek tájékozatlansága miatt különösen nehéz feladat.
Mennyire markáns a kínai túlsúly?
Az Egyesült Államok kilépése egyben azt is jelenti, hogy az eddig is nyilvánvaló kínai túlsúly a szervezetben még nagyobbá válik. Ezután Trump a WHO-t nem létfontosságú szervezetnek, hanem az ellenséges Kína bagatell ügyének tekinti.
A lépés hatalmas nemzetbiztonsági kockázatot hordoz, és csupán kevés pénzt spórolnak vele az amerikaiak. Eközben az USA vezetése Pekingnek is csak úgy tud odaszúrni, hogy közben maga is sérül a döntéssel.