Most robbant a botrány: Titokban mozgatják meg a magyar adófizetők milliárdjait Orbánék

Orbán Viktor miniszterelnök úgy gondolja, „nemzeti érdek”, hogy a magyar adófizetők pénzéből támogassák a balkáni országokat a saját politikai céljaik érdekében.

15 milliárddal emelték meg az Orbán-kormány bankjának alaptőkéjét

Cirka három hónappal ezelőtt emelték meg az Eximbank Zrt. alaptőkéjét, mégpedig

15 milliárd forinttal.

Nagy Márton miniszter újabb tőkeemelésről határozott

Majd decemberben újabb pénzeket pumpáltak az Orbán-kormány bankjába. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig maga rendelkezett arról az alapítói határozatban, hogy 9,345 milliárd forinttal emeljenek tőkét. Ezt a pénzt a költségvetésből kapták ki, mégpedig az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások terhére – hívta fel a figyelmet a 24.hu.

Azt írták, az intézkedés okáról az alapítói határozatban semmilyen magyarázat nincs, erről a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sem adott ki közleményt. Ám mindennek ellenére a cégbíróság be is jegyezte a változást, az Opten céginformációs adatbázisából pedig kiderült:

355 milliárd forintról 364,345 milliárd forintra emelték az Eximbank alaptőkéjét (!).

Mi történt?

Emlékeztettek, hogy a 15 milliárd forintos korábbi tőkeinjekciót az „indokolta”, hogy az Eximbank tőkehelyzete gyengült a tervezett költségvetéshez képest a jelentősen megnövekedett hitelnyújtások okán. A magyar kormány az Eximbankon keresztül több kockázatos országnak – például balkáni államoknak, Csádnak és a Maldív-szigeteknek – nyújt kölcsönöket, amely hitelek mögött a magyar állam kezességvállalása áll.

15 éves futamidőre nyújt kedvezményes hitelt Észak-Macedóniának az Orbán-kormány a magyar adófizetők pénzéből

Az állami garanciával biztosított legnagyobb kölcsön

az Észak-Macedóniának juttatott 500 millió euró (vagyis több mint 200 milliárd forint) volt.

Az Eximbank ezt 15 éves futamidőre és kedvező, 3,25 százalékos kamattal nyújtotta. A kölcsön célja az új, június végén megalakult észak-macedón kormány támogatása volt. Az Orbán-kormány ezzel a lépéssel a nacionalista VMRO-DPMNE pártot segítette, amely szoros szövetségesének is tekinthető. A baráti viszonyt „jól” szemlélteti, hogy a párt korábbi vezetője, korábbi miniszterelnök, Nikola Gruevszki Magyarországon keresett menedéket, miután korrupciós ügyek miatt börtönbüntetést szabtak ki rá.

Kapcsolódó: Mit művelnek? Orbán Viktor kilapátolja a bűnöző haverjához a magyarok pénzét

Kínos lehet az ügy, a kormány titkolózik

Az ügyben kérdésekkel fordultak a Nemzetgazdasági Minisztérium felé, hogy válaszokat kapjanak arra,

  • mi indokolta az Eximbank újabb tőkeemelését,
  • illetve milyen további hitelekről vagy kötelezettségvállalásokról lehet szó, de kérdéseikre nem kaptak válaszokat.

Hivatalos: újabb 500 millió eurós hitelt adnak Orbánék Észak-Macedóniának

Ugyanakkor arról számoltak be, hogy a szeptemberi tőkeemelés óta biztosan történt egy újabb lépés: Észak-Macedóniában közölték, hogy

egy további 500 millió eurós magyar hitel érkezik, amelyet várhatóan januárban hívnak le.

A Magyar Narancs információi szerint a kölcsön célja a drágább eurókötvények kiváltása, ezzel csökkentve az ország államadósságának kamatterheit. Hrtisztijan Mickoszki, Észak-Macedónia májusban megválasztott miniszterelnöke örömét fejezte ki, hogy az államközi hitel rendkívül kedvező feltételekkel érkezik hozzájuk.

Eddig mintegy 1000 milliárd forintot fizettek ki erre a magyar állampolgárok Orbán Viktorék részére

Egy kormányzati előterjesztés szerint az első 500 millió eurós hitel esetében évente 5,1 milliárd forint kamatkiegyenlítéssel és 15 éves futamidő alatt összesen 47,9 milliárd forintos költséggel számoltak, még a tavaly nyári, 400 forint alatti euróárfolyam mellett. Az újabb 500 millió eurós kölcsönt is figyelembe véve

a magyar adófizetők számára már közel 100 milliárd forint terhet jelenthetnek az Észak-Macedóniának nyújtott hitelek (!).

Felidézték, hogy Orbán Viktor kormányfőt évzáró sajtótájékoztatóján arról faggatták, hogy mégis miért éri meg Magyarországnak piacinál olcsóbb hiteleket nyújtani, miközben Magyarország is jelentős gazdasági kihívásokkal kénytelen szembenézni.

Orbán: ez a „nemzeti érdek”

Orbán erre azt mondta:

„Magyarország nemzeti érdeke” (sic!)

a Balkán stabilitása, és mivel ezen országok gazdaságilag gyengébbek, időnként a kamatkülönbözet terhét is vállalni kell. Ez szerinte a biztonságunk ára, amelyet az erőforrásainkhoz mérten „meg kell fizetni”. Közölte, ennek jegyében biztosítottak kedvező hitelt Észak-Macedóniának és Bosznia-Hercegovinának is, de újabban már Albániával is tárgyalnak egy hasonlóan „kedvező” hitelről.

Kapcsolódó:

Lehullt a lepel Orbán milliárdos játszmájáról: Gazdasági összeomláshoz vezethet a magyar kormány ijesztő ámokfutása

Teljes pánikban az Orbán-kormány: Reagált Bóka János, miután kiderült, hogy minden EU-s pénzt elbukott Magyarország

Döntött az EU: Mindent elvesztettünk, súlyos csapás érte Magyarországot az Orbán-kormány miatt

Valódi Hírek