Egyelőre tanulmányozzák, hogy pontosan mi a helyzet – tudatta a Bóka János.
Megszólalt Bóka János, miután kiderült: minden EU-s forrást elbukhat Magyarország az Orbán-kormány miatt
Bóka János EU-ügyi miniszter reagált az Európai Bizottság azon határozatára, amely szerint a közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) továbbra sem köthetnek kötelezettségvállalásokat. A miniszter úgy fogalmazott, hogy egyelőre részleteiben tanulmányozzák a bizottsági választ.
Mi történt? Magyarország kiesett az Erasmus és a Horizont programokból is
Beszámoltunk róla, hogy a testület még ezen a héten vissza fogja dobni a vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó törvénymódosítást, így pedig kiderült: a magyar kormány hiába módosította másfél év halogatás után ezt a jogszabályt, a „medellváltás”-on átesett, alapítványi fenntartásúvá tett egyetemek
a továbbiakban sem juthatnak majd EU-s pénzekhez,
ennek következtében pedig az Erasmus+, valamint a Horizont programokban sem vehetnek részt.
A Népszava korábban arról írt, hogy egyrészt kifogásolták, hogy a törvénymódosítás kizárólag a felsőoktatási intézményt fenntartó vagyonkezelő alapítványokra vonatkozik és nem az összes közérdekű vagyonkezelő alapítványra. Így a szigorúbb összeférhetetlenségi szabályok nem vonatkoznak például a Mathias Corvinus Collegiumra (MCC) sem. A módosításokat a kormány csak akkor léptetné életbe, ha az EU már feloldotta a tiltást.
400 milliárdot bukik Magyarország annak kormánya miatt
Kitértek arra is, hogy két hét múlva
több mint 1 milliárd eurót (mintegy 400 milliárd forintot) veszít el véglegesen a magyar kormány (így főként Magyarország) a 2021-2027 közötti európai uniós támogatásokból (!).
Mindez pedig azért következett be, mert Orbán Viktorék két év alatt sem voltak hajlandók eleget tenni, hogy teljesüljenek a Brüsszel által befagyasztott EU-s pénzek feloldásához szükséges feltételek.
Bóka János magyarázkodik az EU döntése után – szerinte nehéz megjósolni a jövőt
Bóka János korábban azt mondta, első ránézésre nekik úgy tűnik, a mostani követelmények „messze túlmutatnak az eredeti tanácsi határozaton, amellyel a többi tagország befagyasztotta a Magyarországnak járó források egy részét, és megtiltotta a szerződéskötést a kekvá-kkal”.
„A mi értelmezésünkben már minden jogi követelményt teljesítettünk
a teljes hozzáférésért ezekhez az alapokhoz, valamint azért, hogy mindenki hozzáférjen az Erasmus- és Horizont-programokhoz”
– nyilatkozta a miniszter a Euronewsnak.
A Telex beszámolójában emlékeztetett, hogy a kekvák a feltételességi eljárás részét képezik, ahol összesen 17 feltétel miatt 6,3 milliárd eurót fagyasztottak be a felzárkóztatási támogatásokból. Amennyiben év végéig nem sikerült ezt feloldani, úgy
több mint egymilliárd eurótót végleg elveszít Magyarország.
A testület az alapítványi egyetemekre vonatkozó döntése mellett azt is közölte, hogy az eljárásban még nem teljesült minden feltétel, továbbá megjegyezték, a magyar kormány erről nem is küldött értesítést. Erről a Euronews is kérdezte a minisztert, aki azt mondta,
„a mi értelmezésünkben már minden jogi követelményt teljesítettünk a teljes hozzáférésért ezekhez az alapokhoz”, valamint azért, hogy mindenki hozzáférjen az Erasmus- és Horizont-programokhoz.
Bóka szerint „a helyzet szélsőséges leegyszerűsítése” lenne, hogy semmit sem tettek, mert 28 jogszabályt fogadtak el vagy módosítottak. A magyar kormány sokat tett, „a mi értelmezésünkben mindent” – mesélte a miniszter.
Arról is kérdezték Bókát, hogy a 2026-ban esedékes választásig bízik-e a támogatások feloldásában.
„A jövőt nehéz megjósolni”
– jelentette ki Bóka János.
Kapcsolódó:
Bóka János rendkívüli bejelentést tett: Ekkor jöhetnek az EU-s pénzek Magyarországra