Kiderült, pontosan mit is fog érni a magyar minimálbér 2025-ben.
Az Orbán-kormány, valamint a munkaadók és a munkavállalók képviselői megkötöttek egy hároméves bérmegállapodást, amely szerint 2025-ben 9 százalékkal emelkedik a minimálbér összege Magyarországon, és ha minden jól megy, akkor ezt követik 13 és 14 százalékos emelések a következő években.
Az MNB inflációs jelentése eloszlatta Orbán optimizmusát a minimálbérek tekintetében is
Megjegyezzük, nem túl nagy vállalás ez attól a kormánytól, amelynek feje „fantasztikus”-nak jövendölte a 2025-ös évet. Máris nem tűnik olyan soknak ez az összeg, ha felidézzük, hogy például az élelmiszerek 50-70 százalékkal is drágultak egy év alatt. Fantasztikus gazdasági teljesítményről pedig távolról sem lehet szó akkor, amikor a forint példátlan mértékben gyengül, a gazdaság pedig recesszióba kerül.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) december végi elemzése szerint a jövő évi 9 százalékos „emelés” pusztán a régiós átlagnak felel meg, hiszen Csehországban, Romániában, Szlovákiában és Lengyelországban is 8,5 százalék és 10,1 százalék között emelik a minimálbér összegét.
Már Romániával versenyezne Orbán Magyarországa, de hiába
A Telex beszámolójában kiemelte, hogy az már nagyon nem mindegy, hogy mindezt honnan nézzük. Ugyan a minimálbér emelésére vonatkozó „nagy” kormányzati ígéreteket hallva még azt is lehetne hinni, hogy Magyarországon hamarosan sokkal jobb lesz minimálbérért dolgozni, mint másutt, a valóság azonban ennél jóval árnyaltabb képet mutat.
Ha összehasonlítjuk, hogy a régióban hol mennyit ér, és hol mennyit fog érni jövőre a minimálbér, az alábbi kép körvonalazódik:
Az Eurostat adatai és az MNB számításai alapján a lengyel minimálbér már 10 éve is jóval magasabb volt, mint a többi régiós országban. Akkor Magyarország még a második helyen állt, mára viszont
Románia messze megelőzött bennünket.
Az adatok alapján kiderült: a magyar minimálbér 2021-ben egyszer a legalacsonyabb volt a régióban, de azóta ismét megelőzte a szlovák és a cseh minimálbért, ez várhatóan jövőre is így lesz.
Amiről mélyen hallgat a magyar kormány
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ezek az adatok vásárlóerő-paritáson alapulnak. Ez a mennyiség méri, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni egy valutában egy másik valutához mérve, ezzel figyelembe véve a különböző országok eltérő árait.
Mint írták, ez azt jelenti, hogy nem a fizetések nominális összegét veszik figyelembe, hanem azt, hogy mennyi árut és szolgáltatást lehet vásárolni belőlük. Az EU statisztikái szerint Románia és Lengyelország olcsóbb országok, mint például Csehország, így ott
a kisebb fizetések is nagyobb vásárlóerőt biztosítanak.
Az MNB prognózisa szerint jövőre a román minimálbér egyharmadával, a lengyel pedig a felével ér majd többet, mint a magyar. Nem annyira biztos tehát, hogy 2025 „egy fantasztikus év lesz”, legfeljebb Orbán Viktorék számára lesz az.
Kapcsolódó:
Ettől sokkot kaphat Nagy Márton: Kiderült, valójában miért esett vissza a fogyasztás Magyarországon
Mi folyik itt? Veszélyes adatok érkeztek, brutálisan elszállhat az infláció Magyarországon