Orbán Viktor a „bérmegállapodás” kapcsán tett megdöbbentő bejelentést.
A munkaadók és a munkáltatók közötti tárgyalások – amelyekben a kormány is részt vett – során megállapodás született arról, hogy a jövő évben 9 százalékkal emelkedik a minimálbér. Így a jelenlegi bruttó 267 ezerről 290 ezer forintra nőne ez az összeg. A garantált bárminimum összege 7 százalékkal emelkedhet.
Orbán Viktor azt tanácsolta, senki se nézze meg, miből készül a virsli
„Fiatalkoromban, azt mondták nekem, hogy a virsli finom étel, de nem kell bemenni megnézni, hogyan készül. Ez igaz minden nagy tárgyalásra is”
– fogalmazott Orbán Viktor a megállapodás hétfő reggeli aláírásakor a 444 tudósítása szerint.
Kapcsolódó: Messze még az ígért 400 ezer: Ennyi lesz a minimálbér jövőre
Orbán elmondta, szerinte „nagy csaták” bontakoztak ki a bértárgyaláson, ugyanis – vette elő legújabb kedvenc témáját a kormányfő – „nehéz helyzetben van az európai gazdaság”. Orbán hozzáfűzte, három éve ugyanis „a háború árnyékában élünk”.
„Nagy kérdés volt ezért most az, hogy hogyan képzeljük el a 2025-ös évet”
– mondta, majd hozzátette: ha háborús évnek képzelték volna el, más bérmegállapodást kötöttek volna, mint így, hogy békeévként tekintenek erre az esztendőre. Meg kellett várni azonban egy fontos külső tényezőt is – magyarázta Orbán, utalva az amerikai elnökválasztás eredményére. Azt mondta erről Orbán, hogy szerinte
„egy szuverenista kormányfő szájából furcsán hangozhat”,
de fontos tényező volt ez, hiszen eldönti, hogy a béke felé halad-e a világ – mesélte.
Mégis borulhat a bérmegállapodás Orbán Viktor szerint?
Azt mondta: békeévre készülnek, nem lesz egyszerű a megállapodásban foglaltak végrehajtása, hiszen sokat kell tennie a munkaadóknak és a munkavállalóknak is ennek érdekében.
„Ha csak úgy dolgozunk, mint eddig, akkor
nem lesz tartható a béremelés”
– jelentette ki a miniszterelnök. Arra is utalt, hogy a hazai vállalatoknak „növelniük kell” a hatékonyságot és a termelékenységet is, ugyanis másként nem fogják tudni majd kifizetni a már beígért 13–14 százalékos béremelést. Arra szólította fel a cégeket, hogy
többet kell hozzátenniük a GPD növekedéséhez, különben baj lesz.
Hasonló gondolatokat a közelmúltban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is megfogalmazott.
Kapcsolódó: Nagy Márton bejelentette: Százmillió dollár közpénzt menekít ki az országból az Orbán-kormány
Orbán kormányánál csak az adóemelés az inflációkövető, de automatikusan
A bérmegállapodás tartalmaz egy fontos záradékot is, amely – amennyiben szükséges – lehetővé teszi, hogy a felek újratárgyalják a megállapodást. Ugyanis ha az infláció vagy a GDP másként alakulna a következő három évben, a felek az adatok mentén módosíthatják a megállapodás feltételeit is. Orbán kijelentette: egy határozottan optimista megállapodás született.
A kormányfő „történelmi léptékű”-nek nevezte a tárgyalást, szerinte európai összevetésben oda helyezi majd Magyarországot, ahol helye van. Magyarország helye pedig szerinte a középmezőny körül lehet, „ahonnan már látni az élen lévőket is”.
A miniszterelnök azt mondta, 2027-ig 40 százalékkal fog nőni a magyar minimálbér, amely a várt infláció mellett is 29 százalékos reálérték-növekedést fog eredményezni szerinte. Közölte, hogy „bekövetkezik, legalábbis nagyon közel leszünk” ahhoz, hogy a minimálbér elérje az átlagbér felét is.
Kapcsolódó: Ez pokoli lesz mindenkinek, de az autósok szívják meg a legjobban Orbánék újabb adóemelését
Valóban „fantasztikus” év lesz 2025? Orbán szerint igen
A kormányfő beszéde végén elismételte, hogy szerinte „fantasztikus év lesz 2025”, majd az is elárulta, miért gondolja így a „két mögöttünk hagyott zaklatott év után”. Azt mondta: jövőre állami beruházási „bumm” (sic!) lesz. 300 új beruházás indul Magyarországon, amelyek összértéke 8100 milliárd forint, ebből 450 milliárd meg is fog érkezni a gazdaságba 2025-ben – részletezte. Hozzátette: szerinte emellett fontos beruházások is el fognak készülni.
Úgy tűnik, közeledik a 2026-os választás…