Itt a miniszterelnöki bejelentés: Orbán Viktor szerint csoda fog történni Magyarországon (+videó)

Azt is elmondta, hogy „kinek mi a dolga”.

Az illegális migráció és a terrorcselekmények között van összefüggés – jelentette ki Orbán Viktor szombaton Budapesten évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján, utalva a németországi magdeburgi terrortámadásra. A magyar kormányfő egészen meghökkentő kijelentéseket tett a Németországban történt felkavaró incidens után.

Orbán kifejezte együttérzését a magdeburgi terrortámadás után

„Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból, rá akarnak erőltetni Magyarországra egy olyan migrációs szabályozást, aminek »a kockázata kiveri a szemünket«, ezt nem szabad megengedni”

– mondta a miniszterelnök. Emlékezetes, a Robert Fico szlovák kormányfő elleni merényletkísérletet is arra próbálta volna felhasználni Orbán, hogy abból belpolitikai tőkét kovácsoljon magának. Ők már csak így szokták, ezúttal is hasonló a helyzet.

Kapcsolódó: Súlyos részletek derültek ki: Tovább nőtt a magdeburgi terrortámadás halálos áldozatainak száma

Az MTI közlése szerint a kormányfő együttérzését fejezte ki a németországi terrorcselekmény miatt a német népnek és az áldozatok családjainak. Hangsúlyozta, hogy bár a politikai következtetések levonásával egy-két napot várni kell, ezek a jelenségek csak azóta vannak szerinte, „amióta migrációs válság lett Európában”.

Úgy értékelt: „nem kétséges”, hogy van összefüggés az illegális migráció és a terrorcselekmények között, de még mindig vannak szerinte, „akik ezt tagadni próbálják, pedig tény, hogy korábban ilyesmi nem volt, most meg van” – fogalmazott a magyar kormányfő kifejezésre juttatva együttérzését.

„Ezért Magyarország azt a tanulságot tudja levonni, hogy következetesen ki kell tartania amellett: nem szabad megengedni hazánk átalakulását egy olyan világgá, amelyben ilyesmi megtörténhet”

– mondta.

Orbán szerint egy „sikertörténet” a magyar EU-elnökség

Sikeresnek értékelte (!) a december végén záruló soros magyar EU-elnökséget és azt mondta, „a pikírt oldalvágásokat talán megspórolhatják, de ilyen elszigeteltséget” még életében nem látott, „itt volt a fél világ”. Véleménye szerint „Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményét rendezték meg”. Hozzátette, több mint ezer tanácskozást tartottak, rengeteg dokumentumot fogadtak el, jelentős munkát és energiát fektettek a magyar elnökségbe – állította.

Szavai szerint a magyar elnökség politikai és nem bürokratikus megközelítést alkalmazott, mert három fontos, nyitott politikai kérdés – az orosz–ukrán háború, a schengeni övezet ügye és a versenyképesség kérdése – is az európai asztalon volt ebben az időszakban.

A háborúról

A háborúval kapcsolatban elmondta,

a magyar elnökségnek semmilyen mozgástere nem volt,

mert az Európai Unióban súlyos és mély véleménykülönbség van az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos stratégia ügyében.

Kifejtette: az egyik fél – ők vannak elsöprő többségben, és az ő akaratuk érvényesül jelenleg szerinte – azt az álláspontot képviseli, hogy ez a háború Európa háborúja is, ezért részt kell benne venni, a másik álláspont szerint – mind mondta, ezt képviseli Magyarország (igazából a magyar kormány) – ez két szláv nép testvérháborúja, amit izolálni kell, nem pedig beleugrani, felnagyítani és megerősíteni.

Kapcsolódó: Rendkívüli bejelentést tett Macron: Kényszerhelyzetbe kerülhet Putyin az EU lépése miatt

Ennek ellenére úgy gondolta,

a helyzet súlyossága indokolja, hogy Magyarország „békemissziót és békekezdeményezéseket” tegyen (!).

„Ezeket elválasztottuk az európai uniós elnökségtől, amiből ugyan fakadtak viták, de senki nem vitatja végül ma már, hogy Magyarországnak joga, szerintünk pedig kötelessége is volt békemissziókat indítani”

– tette hozzá.

Magyarországnak új távlat a Romániával közös határ megszűnése Orbán szerint

A másik nyitott politikai kérdésnek a schengeni övezet ügyét nevezte, kiemelve, hogy Románia és Bulgária csatlakozása nemcsak ennek a két országnak, illetve Magyarországnak jó, hanem egy európai probléma megoldását is jelentette, hiszen 13 éve blokkolták egyes tagállamok a bővítést.

Hangoztatta, hogy Magyarországnak új távlat és új lehetőség a Romániával közös határ megszűnése, hiszen növekszik a határátkelőhelyek száma, rövidebb útvonalat kell majd megtenni, könnyebb lesz a kapcsolattartás, és összességében javulni fog az életminőség ebben a határ menti térségben.

Kitért rá: januártól Magyarország folyamatosan levezényelheti az összes határőrt és rendőrt az érintett határszakaszról, ami a létszámhiánnyal küzdő közrendvédelemben rendkívül nagy segítséget jelent szerinte.

A versenyképességről

A kormányfő az EU-elnökség harmadik fontos politikai kérdéseként

az európai versenyképesség romlását nevezte meg.

Kapcsolódó: Árnyékra vetődött a Fidesz: Akkora baj van a gazdaságban, hogy már Orbánék intézete is üti a vészharangot

Felidézte, hogy a budapesti EU-csúcson elfogadott versenyképességi paktumban határidőkhöz kötve rögzítették, hogy a következő fél évben „kinek mi a dolga” (sic!) annak érdekében, hogy az európai versenyképesség romlását megállítsák és megfordítsák a folyamatot.

Azt is mondta: korábban ilyen dokumentum nem született, és hozzátette, „komoly eredmény, hogy a balra húzó, általában szociális ügyekkel foglalkozó Európában a piacról, tőkéről, befektetésről, hatékonyságról sikerült egyetértést kialakítani”.

Ehhez kapcsolódóan nagy teljesítménynek nevezte azt is, hogy a 27 agrárminiszter a magyar EU-elnökség alatt közös európai álláspontot alakított ki az agrárpolitika 2027 utáni jövőjéről.

A magyar elnökséget értékelve úgy összegzett: az idő igazolta azt a magyar álláspontot, „hogy

érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat, első látásra megoldhatatlannak tűnő kérdésekben is”.

„Senki nem fogadott volna a magyar elnökség előtt, hogy a schengeni bővítés megtörténik, hogy egy versenyképességi paktumot össze lehet hozni, vagy, hogy az agrárminiszterek ki tudnak alakítani egy közös víziót Európa agráriumának jövőjéről”

– mondta, de azt már nem mondta, hogy a versenyképességről Mario Draghi volt olasz miniszterelnök írt egy tanulmányt, amely egyébként sokban ellentmond Orbán tévképzeteinek.

„Ehhez képest ez mind megvalósult”

– fűzte hozzá Orbán, aki azt hiszi, az amerikai elnökválasztás után az európai elit semmilyen új realitásról nem vesz tudomást, pedig ha a január 20-án hivatalba lépő új elnök, Donald Trump a töredékét is megvalósítja annak, amit vállalt, a világ hatalmas változások előtt áll.

Azt mondta, ha komolyan veszik a megválasztott amerikai elnök üzeneteit, miszerint ha nem javítanak az amerikai–európai kereskedelem Európának előnyös, Amerikának hátrányos arányain, akkor jön a „tariffs all the way”, vagyis tarifák, ahogy „a csövön kifér”.

Szólt arról is, hogy elképzelése szerint teljesen más lesz a nyugati világ hozzáállása a migrációhoz, a családvédelemhez és a hagyományos értékekhez, a genderproblémához. Teljesen más lesz a hozzáállás a gazdasági kapcsolatokhoz, a háborúhoz és az abból következő szankciókhoz – mondta.

„Érdemes lenne Európának rájönnie arra, hogy egy új realitásban fog élni, új dolgok fognak történni, olyanok, amelyekről korábban nem is álmodtak, legfeljebb a magyarok”

– magyarázta el Orbán Viktor.

Kapcsolódó: Sokkoló fotó terjed az interneten: Így dolgoznak a gyermekvédelemért Orbán Viktor katonái

Úgy összegezett:

„nagyon nagy változás előtt állunk”,

át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába. Magyarország ennek örül, mindig is ezt szerette volna, mert a háborús korszakokon sohasem nyerhet, ennek különböző földrajzi, politikai, gazdasági, katonai akadályai vannak; Magyarország a békét tudja megnyerni – mondta.

Emlékeztetett: Magyarország az orosz–ukrán háborúban minden humanitárius segítséget megadott az ukránoknak, de nem szállított soha fegyvert és nem is fog, továbbá pénzt sem ad fegyverekre – állította.

Közölte: a háború miatt másfél millió ukrán érkezett Magyarországra, nagy részük továbbment, a friss adatok szerint 80 ezren tartózkodnak jelenleg Magyarországon. Így kiderült, hogy olyan sokan valamiért mégsem maradtak itt.

Elmondta: szerinte Magyarország segítette Ukrajnát az energiaellátásban, orvosok kiképzésében, általában az élet mentésében is.

„Magyarország folyamatosan tett békejavaslatokat, most is van egy karácsonyi tűzszünetre és tömeges fogolycserére vonatkozó magyar javaslat az asztalon”

– tette hozzá, bár az erre vonatkozó állításait Ukrajna már többször is cáfolta.

Azt mondta, ha véget ér a háború, akkor megszűnhetnek az európai gazdaságot gyötrő szankciók. Hozzátette, Magyarország – igazából a magyar kormányt érteti alatta – szerint a szankciókat minél hamarabb, minél szélesebb körben, ha lehet, teljesen fel kell számolni, ha ez sikerül,

megszűnik az inflációs korszak, és elindulhat végre a gazdasági fellendülés, visszatérhet a jólét Európában

– feltételezte a magyar miniszterelnök, közölve: Magyarország ezt az álláspontot képviseli az európai vitában, de komoly falba ütközik, mert rajta kívül egy-két országot leszámítva – és a nagyok mind a másik oldalon vannak –, ez a gondolat még nem érlelődött meg – fogalmazott.

Rendkívül károsnak nevezte, hogy „az Európai Parlament többségét adó pártok paktumot kötöttek, és leírták, minden úgy folytatódjon, ahogy eddig”.

„Sőt, még az is szerepel a javaslatok között, hogy vegyék rá az összes tagállamot, hogy öt éven át mindenki fizesse be nemzeti összterméke 0,25 százalékát Ukrajna támogatására”

– mondta, hozzátéve, ő azt hiszi, a javaslat szerint Magyarországnak minden évben be kellene fizetnie 200 milliárd forintot, ami félhavi nyugdíjnak felel meg, holott már arról kellene beszélni szerinte, hogy mennyi pénzt tegyünk a békébe.

Az amerikai választásról

Orbán értékelése szerint az amerikai választás eredménye összhangban van azzal a változással, ami az európai politikába is elkezdődött és a Patrióták képviselőcsoportjának megalakulásával új lendületet kapott – vélte.

„Előállt az a helyzet, hogy van Brüsszel és annak van ellenzéke, van egy liberális elit és annak van egy ellenzéke”

– jelentette ki, megjegyezve, az EP-ben született paktum eredményeként a Patriótákat minden, a parlamenti matematika szerint a frakciónak járó pozícióból kiszorították. Elismételte, hogy Magyarországot napi egymillió euróra büntetik a határok őrzéséért, mert nem akar olyasmit, ami Magdeburgban történt, nem enged be migránsokat az országba.

Mire jó a nemzeti inzultáció? Orbán Viktor megadta a választ

Elmondta, ha a kormány úgy érzi, hogy valami fontos ügy kerül terítékre, például gazdaságpolitikát kell váltani, akkor különböző politikai eszközöket használ „az átállás sikerében”.

„Ennek egyik, talán legsikeresebb eszköze az a nemzeti konzultáció”

– jegyezte meg.

Hozzátette, a frissen lezárult nemzeti konzultáció középvonalában az új gazdaságpolitika, a gazdasági semlegesség, a konnektivitás stratégiája, az arra épülő gazdaságpolitika és az abból következő 21 pontos gazdasági akcióterv szerepeltek.

A nemzeti konzultációban 1 millió 252 ezer ember vett részt, ez azt mutatja, hogy a magyar közéletben, „van szufla, van érdeklődés” – mondta Orbán, hozzátéve: ez a kormánynak nagyon fontos.

„Ezen állunk, ez a talapzatunk, ez támaszt meg bennünket”

– fogalmazott, kiemelve, hogy a nemzeti konzultáció lezárását követően olyan dolgok fognak történni az új gazdaságpolitika jegyében,

amilyenek korábban még nem történtek (!).

Orbán szerint a munkaadókat „segítik” abban, hogy a fiataloknak támogatást nyújthassanak a lakbérek és a lakáskölcsönök fizetéséhez, a kisvállalkozások tőketámogatást kapnak, cserébe „hajlandóak voltak elfogadni” Magyarország történetének egyik legnagyobb béremelési programját, három év alatt ugyanis mintegy 40 százalékos minimálbér-emelést fognak végrehajtani – állította a kormányfő.

Fontosnak nevezte, hogy az egyetemre járók mellett támogatást kapnak a munkásfiatalok is, ugyanis az ő munkájuk, szaktudásuk, elkötelezettségük, erőfeszítésük is elismerést érdemel. Nemcsak ez a támogatásként kamatmentesen odaadott 4 millió forint az érdekes, hanem mindaz, amit ez kifejez – mondta, ugyanakkor azt már nem említette, hogy Magyarország kiesett az Erasmus+ és a Horizont programokból is.

A következő év fontos fejleményeként szólt arról is, hogy nemzetgazdasági jelentőségű mérettel rendelkező beruházásokat adnak át.

„Beruházásokat mindig adunk át, rengeteg zajlik most is az országban, de olyan, amiről úgy érezzük, hogy egy minőségi váltást, dimenzióváltást eredményez, olyan azért ritkán van. Azért egy BMW-gyár, az ilyen”

– fogalmazott a miniszterelnök.

Emlékeztetett, a világon mindössze három-négy olyan ország van, ahol a három nagy német autógyár termelése egyszerre van jelen.
Orbán kitért a magyar iparpolitika jövőbeli irányaira is, az infokommunikáció mellett az elektromobilitást kiemelve.

Kapcsolódó: Erre mit mondanak Nagy Mártonék? Lesújtó adatok érkeztek a magyar iparról

A „következő évtized nagy ügye”, az elektromobilitás lényegének a megtermelt energia elraktározását nevezte. Amikor a villamos energia nagy részét zöld forrásokból termeljük meg, az így termelt energia eltárolásának képessége lesz a legnagyobb iparági újítás – mondta.

„Ez a magyar álláspont, ezért nem változtat a stratégiai irányon az, hogy éppen mennyi elektromos autót adnak el”

– mondta.

„Magyarország számára fontos, hogy nagy akkumulátorgyárak is belépnek a termelésbe a következő évben, illetve az első kínai Európában létrehozott elektromos autógyár is elindul”

– mondta.

Videó:

(Orbán Viktor/Facebook)

Valódi Hírek