A titkosszolgálatok szerint Putyin áll a balti-tengeri adatkábelek roncsolása mögött

Egyre nagyobb az aggodalom a nyugati infrastruktúra miatt.

Úgy tűnik, hogy a Németországot Finnországgal összekötő adatkábelek november közepei szétroncsolásáért egy kínai hajó volt a felelős, a gyanú azonban Moszkva irányába terelődik.

A kábeleket vízalatti drónokkal vizsgálták és negyven méter mélyen a tenger felszíne alatt árkokat találtak a tengerfenéken, amelyeket okozhatott egy horgony, amelyet elfelejtettek visszahúzni.

Ugyanakkor a „SeaCat” felderítőhajó személyzete úgy gondolja, a hajó kapitányának észre kellett volna vennie egy ilyen hibát és nem valószínű, hogy bármely kapitány figyelmét elkerüli, ha a horgonya valamiben megakad.

Ez gyakorlatilag bizonyítéka annak, hogy az említett „C-Lion1” típusú kábelt és egy másikat, amely Svédország és Litvánia között futott, szándékosan rongálták meg. Még három héttel az eset után is kevés kérdésre van azonban válasz.

Orosz szabotázs?

Németország és más országok hírszerző szolgálatai jelenleg azt vizsgálják, hogy orosz szabotázsról lehet-e valójában szó. A német rendőrség speciális szervezetet alapított, a „SeeLöwe” ( C-lion ejtése seelion, azaz tengeri oroszlán, németül Seelöwe) néven; ők szorosan együttműködnek finn és svéd hatóságokkal abban, hogy fényt derítsenek az oroszok lehetséges közreműködésére.

Nem az első eset

Már 2023 októberében is történt egy hasonló eset: egy kínai hajózási társaság tulajdonában lévő hajó, a”New Polar Bear” Kína szerint egy vihar következtében véletlenül rongálta meg az Észtország és Finnország közötti gázvezetéket és a távközlési kábeleket.

A „C-Lion1” és „BCS East-West Interlink” száloptikai kábelek esetében novemberben pedig ismét egy kínai hajó kerül gyanúba: a „Yi Peng 3. A kábelek sérülése előtt közvetlenül tartózkodott az érintett tengerterületen.

Titkos orosz–kínai szövetség?

A kérdés az, hogy lehet-e mindez véletlen egybeesés, vagy az a valószínűbb, hogy Kína szövetkezett Oroszországgal, hogy károsítsa a NATO-országok infrastruktúráját a Balti-tenger körül.

Az érintett államok biztonsági szakértői nem igazán hisznek abban, hogy a szabotázsakcióra közvetlenül Peking adta volna a megbízást. Igazából azt sem tartják túl valószínűnek, hogy Kína kooperálna, vagy akár csak tudna Moszkva lehetséges akcióiról. Ez semmilyen hasznot nem hozna Kínának, viszont rontaná kapcsolatait az európai országokkal.

A Kreml felé terelődik a gyanú

Tehát a leginkább továbbra is a Kreml irányába indokolt a gyanú. A legnépszerűbb elmélet az, hogy a „Yi Peng 3” volt a felelős az esetért, azonban olyan módon, hogy az orosz hatóságok megvesztegették a kapitányt, Peking pedig nem tudott semmit az egészről. Erre a megvesztegetéses elméletre azonban még nincs bizonyíték.

Az ugyanakkor tény, hogy a Moszkva destabilizáló kampánya, amelyet Európa ellen folytat, egyre durvább: nemcsak hekkertámadásokat intéztek, de hosszú távú és polarizáló dezinformációs kampányokat is folytatnak a hibrid-háborúzás jegyében.

(spiegel.de nyomán)

Valódi Hírek