Ennyire kell a pénz Orbánéknak? Már a gázt is eladják külföldre a tározókból

Ennyire hiányoznak az EU-s források a kormánynak?

Az elmúlt hetekben a magyarországi földgázkészlet látványosan apadt. Sokkal nagyobb mértékben fogyott, mint az előző években. Kiderült, hogy a gázt külföldre értékesítik. Szlovákia és Ukrajna a célország – elemezte a G7 gazdasági portál. a kormány rendszeresen nyilatkozik a tározók feltöltöttségéről, ennek keretében sietnek sikertörténetként kommunikálni, amikor a tározók töltöttsége 100 százalék közelébe kerül. Most egészen más a helyzet.

Kapcsolódó: Ketyeg az óra: Kiderülnek az Orbán–Putyin biznisz legsötétebb részletei

Brutális mennyiség fogyott

2024 decemberében mégis valami történt, nem bővíti, hanem eladja az állam a földgázt a tározókból. Erre utal, hogy nagy mértékben csökkent a földgázkészlet. Igaz, a korábbi éveknél 2024 őszén és telén is kedvezőtlenebb időjárást tapasztalhattunk, ez is szerepet játszhat ebben. De most kiderült, nem ez a fő ok.

Október eleje óta ugyanis

egymilliárd köbméter gáz fogyott

a hazai gáztárolókból. A portál emlékeztet, hogy ez a teljes kezdeti készlet bő hatoda, és sokkal nagyobb apadás, mint amit az előző két évben megszokhattunk.

Itthon az utóbbi években az volt a jellemző, amit 2023 december elején is láthattunk, vagyis akkor még messze

90 százalék fölött volt a telítettség.

Ennek elsődleges oka volt, hogy az orosz-ukrán háború kirobbanása óta a gázellátással kapcsolatos bizonytalanság miatt az uniós országok igyekeztek magas szinten tartani a földgázkészleteket.

Ezzel szemben idén december elején

már a 80 százalékot sem éri el

a hazai tárolók töltöttsége.

Nem a lakossági fogyasztás ugrott meg

A gázkészlet október eleje óta rendkívül gyorsan apad, naponta körülbelül

30 millió köbméter gázt tárolnak ki

a hazai létesítményekből.

A portál rámutat, hogy hiába a zord időjárás, tetteikben apád a gáz készlet, amit semmiképp nem magyaráz. Emellett a gázbehozatal kismértékben még nőtt is.

Így a csökkenés fő oka így a nagymértékű kivitel. 2024-ben sokkal több földgáz ment ki az országból, mint tavaly és tavalyelőtt, elsősorban Szlovákia és Ukrajna irányába. Ez a mérték pedig fokozódhat is, amennyiben az ukrán tranzit leállna , mert akkor Szlovákia és Ausztria is alternatív forrás után kell nézzen.

400 milliárd forint is kieshet a magyar költségvetésből

Megírtuk, hogy Dobrev Klára, a DK európai parlamenti képviselője utánajárt, azért nem érkeznek meg az uniós pénzek Magyarországra, mert a kormány nem teljesítette a 27 szupermérföldkövet. Ez Johannes Hahnnak, az Európai Unió költségvetési biztosának válaszleveléből derült ki.

Amennyiben a kormány ezeket 2024 év végéig nem teljesíti, úgy

400 milliárd forintot veszíthet el végleg

csak ebben az évben a magyar költségvetés. Ez olyan, mintha minden magyar háztartástól 100 ezer forintot venne el a kormány.

2023-ban is nagyot szakított az állam a gázbizniszen

Megírtuk, hogy 2023 decemberében gigaprofitot szakított az állam a magas gázárakon. A magyar állam ugyanis

309 milliárd forintot vett ki

az MVM Energetika Zrt.-ből osztalékelőlegként. Akkor az Energiaügyi Minisztérium is rendszeresen hangsúlyozta, hogy a belföldi földgáztárolók töltöttsége megközelíti a 100 százalékot.

Holoda Attila energiaszakértő viszont úgy vélekedett, könnyen elképzelhető, hogy az MVM hozzáfér olyan pótlólagos mennyiségekhez az orosz piacról, amiket aztán nyereséggel tud továbbértékesíteni.

Ráadásul az 1789 köbméteres havi átlagfogyasztás felett megállapított

767 forintos lakossági piaci gázáron vastagon keresett az energiaszolgáltató.

A 102 forintos rezsicsökkentett árat ugyan jelentősen meghaladta a beszerzési ár, de az ezen képződő veszteséget – úgy fest – bőven befoltozták: a rezsivédelmi alapon keresztül kompenzálták, így az egy évvel korábbihoz képest 580 milliárd forinttal megugrottak az egyéb működési bevételek.

Valódi Hírek