Jogos? Teljesen betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliaknak

Ausztráliában teljesen kitiltották a 16 éven aluli gyerekeket a közösségi médiáról. Így azonban attól tartanak, az internet veszélyesebb szegletébe sodródnak a fiatalok.

Pénteken meghozta a döntést az ausztrál parlament, miszerint minden 16 éven alulit kitiltanak a közösségimédia-platformokról. A tiltás teljeskörű és a Meta összes platformjára vonatkozik, így

a Facebookra és az Instagramra is, illetve a gyerekek nagy szívfájdalmára a kínai TikTokra is.

Ezeknek a vállalatoknak ezentúl Ausztráliában meg kell akadályoznia, hogy a 16 éven aluliak belépjenek az oldalaikra, és amennyiben ezt nem tartják be,

32 millió dollárig terjedő bírsággal sújthatók.

A döntés végrehajtásának módjait januártól fogják tesztelni, azonban a teljes tiltás csak 2026 januárjától lesz érvényben.
Az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albenese azt mondta pénteken, hogy

„a platformoknak szociális felelőssége van abban, hogy biztosítsák és priorizálják a gyerekek biztonságát.”

A lépést nagy viták előzték meg, de a fő érv a tiltás mellett az volt, hogy egyrészt a gyerekek túl sok időt töltenek ezeken a platformokon, másrészt káros tartalmakat látnak. Utóbbiak között a legnagyobb problémát a lányok esetében a közösségi médiában megfigyelhető irreális szépségideálok okozzák, amelyekkel nyomást gyakorolnak rájuk. A fiúk esetében pedig a nőgyűlölő tartalmak burjánzását emelték ki.

Kétélű fegyver

Az ellenzők körében viszont a törvényt „demokráciaellenesnek” nevezték, mondván, hogy a kormány kiveszi a döntési jogot a szülők kezéből a saját gyerekeiket illetően. Az erre való hajlamát az ausztrál kormány a Covid-járvány idején is felmutatta, amikoris embereket gyakorlatilag karanténfalukba zártak akaratuk ellenére.

A másik probléma, ami felmerülhet, az, hogy amennyiben a gyerekek nem használhatják a legnépszerűbb közösségimédia-platformokat, majd máshol keresnek szórakozási lehetőségeket az interneten. Így viszont valószínűsíthető, hogy inkább hamarabb, mint később jutnak el az internet olyan bugyraiba, ahol még annyi kontroll sincs a tartalmak felett, mint a közösségi-médiában.

A gyerekek veszélyeztetése

A TikTok képviselői például egyenesen azt mondták, hogy ezzel a lépéssel a kormány veszélyezteti a gyerekeket. Szóvivőjük azt mondta, hogy

„csalódottak vagyunk, hogy az ausztrál kormány ignorálta a mentális egészség-, az online biztonság- és a gyerekvédelem szekértőinek tanácsait, amelyek mind ellenezték a tiltást.

Elon Musk a hírre úgy reagált, hogy egész egyszerűen „lebunkózta” az ausztrálokat; ebből is látszik, hogy ez feszültségekhez vezethet az ország és az Egyesült Államok viszonya között.

(Reuters nyomán)

Valódi Hírek