Az AI-Jézus úttörést hozhat, de feloldozást egyelőre nem képes nyújtani.
Működésbe lépett a mesterséges intelligencia által generált Jézus a svájci Luzernben. Interakcióba is lehetett vele lépni, ami egészen érdekes kérdéseket vet fel. A kísérlet eredményeit és a felmerülő kérdéseket vizsgálják a svájci Luzernben.
A városban kéthónapos kísérletet hajtottak végre egy katolikus templomban egy AI, azaz mesterséges intelligencia által generált „Jézust” használva. Az eszköz a Biblia útmutatása alapján válaszolt a feltett kérdésekre.
A kísérlet úgy nézett ki, hogy a gyóntatófülkébe helyeztek egy monitort, amelyen egyenesen Jézus, vagyis az avatarja jelent meg a bűneiktől szabadulni vágyó nyáj tagjainak. A „Jézus” válaszolt a tanácstalan vagy érdeklődő hívek felmerülő kérdéseire is: az Újszövetség adatait felhasználva adta meg a megoldásokat a feltett vallási, morális és egyéb kérdésekre.
Maga Jézus jelenik meg a gyóntatófülkében a pap helyett
Az avatarral való beszélgetéseket úgy ajánlották fel a betérőknek, hogy egy kis tábla invitálta a látogatókat, hogy lépjenek be a gyóntatószékbe – amelyet az intimitása miatt választottak ki. Az ismert rácsos paraván mögött – amelyen a bűnbánó hívők általában egy pappal beszélgettek – zöld lámpa jelezte, hogy mikor beszéljen a gyónó. Egy piros lámpa világított, amikor a másik oldalon a számítógép képernyőjén maga „Jézus” válaszolt.
Technikai problémák persze akadtak: volt, amikor az Úr csak némi késéssel válaszolt, valószínűleg, mert a Biblia még a legmodernebb AI-nak sem könnyen kezelhető adatbázis ellentmondásaival, komplexitásával és szimbolikus tartalmaival.
A templom terve ezzel a teológiai asszisztensük szerint az volt, hogy teret adjanak annak a globális történésnek, hogy a mesterséges intelligencia egyre nagyobb teret tölt be az emberek életében. Úgy gondolják, még amikor vallásról is van szó, érdemes az emberiség gépekben való bizalmának határait megismerni.
Terjed a Deus ex Machina a klérusban
A kísérlet a „Deus ex Machina”, azaz Isten a gépből kísérlet mintegy 900 önkéntes kísérleti alanyt vonzott a kisváros Szent Péter Kápolnájába. A beszélgetéseket, amelyeket az „AI-Jézussal” folytattak, anonim módon átalakította a rendszer írott szövegre. A teológusok a kísérletet sikeresnek tartják. Azt mondták, hogy a hívek mélyen elgondolkodva távoztak a gyóntatófülkéből, és a képernyőt is könnyen tudták használni.
Marco Schmid a kápolna teológusa gyorsan rámutatott, hogy a Jézus-szerű személynek nevezett „AI-Jézus
csupán művészi kísérlet volt,
hogy az emberek >>a digitális és az isteni metszéspontjáról<< gondolkodjanak„,
nem pedig az emberi interakciót vagy a szentségi gyóntatásokat helyettesíti. Nem az volt a templom célja, hogy a papokat tehermentesítse a gyóntatás munkája alól. A feloldozás ugyanis szentségnek minősül, amelyet csak felszentelt papok adhatnak ki.
Ugyanakkor ha valahogyan felszentelnék a rendszert, biztosan a „szentség” komplex fogalma is valahogy beépíthető lenne a rendszerbe. Erre azonban egyelőre nincsenek tervek.
„Az emberek számára egyértelmű volt, hogy ez egy számítógép… Világos volt, hogy nem valódi gyóntatás”
– mondta Schmid.
„Nem volt arra programozva, hogy feloldozást vagy imákat adjon”
– jelezte.
A katolikus egyház folyamatosan küzd a mesterséges intelligencia iránti, közérdeklődésre számot tartó robbanásszerű kihívásokkal és az AI lehetséges felhasználási módjaival. A Vatikán egy középkori ferences rend egyik szerzetesét jelölte ki a mesterséges intelligencia legfőbb szakértőjévé. Egy bajor evangélikus gyülekezet pedig egy chatbot által tartott prédikációkat bocsátott rendelkezésre híveinek tavaly.
A pápa is áldását adta rá
Ferenc pápa az idei évre szóló békeüzenetében nemzetközi szerződés megkötését szorgalmazta, amelyben biztosítanák az AI technológia etikus használatát. Emellett pedig a Vatikánban is digitalizálási lázban ég a klérus, amiről már csütörtökön beszámoltunk.
Ott a következő, 2025-ös jubileumi év alkalmára bekamerázták a Szent Péter-bazilika bejáratát, főoltárát, és Szent Péter sírját is. Utóbbinál a pápa a kamerát is felszentelte. Erre a Vatikán képviselői szerint azért volt szükség, mert spirituálisan közelebb hozza Istent azokhoz, akik nem tudnak személyesen jelen lenni a pápa által celebrált karácsonyi misén, amellyel megkezdik a jubileumi évet.
(AP nyomán)