Orbán Balázs csalhatott a doktorija írásakor: jelentős mértékű plágiumot találtak a dolgozatában.
„Rossz hír: Orbán Balázs disszertációjában a plágiumkereső szerint
legalább kilenc oldalnyi szó szerinti, vagy átfogalmazott átvétel szerepel,
hivatkozás nélkül”
– írta Rácz András Oroszország-szakértő a Facebook-oldalán, miután betekintett Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának disszertációjába.
Megírtuk, hogy Orbán Balázs disszertációja volt az egyetlen, amelyet nem egyhangúlag javasoltak a doktori cím megszerzésére. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője éles kritikákat fogalmazott meg Orbán doktorijával kapcsolatban.
Kilenc teljes plágiumot tartalmaz Orbán Balázs doktorija
A miniszterelnök politikai igazgatója doktori disszertációjának tudományetikai megítélése kapcsán már szerdán jelezte Rácz András, hogy kérdéses,
önálló-e a kutatás és megfelelőek-e a benne lévő hivatkozások.
Arra jutott, hogy Orbán Balázs disszertációjának végleges verziójában szerepel összesen legalább kilenc oldalnyi olyan szöveg, ami a plágiumellenőrző szoftver szerint a korábbi, Árpási Botonddal közös cikkükéből van szó szerint átvéve, de
hivatkozás ezúttal sincs rá.
Utánajárt a dolognak
Rácz leírta, hogy szerdán elment az ELTE ÁJK-ra, hogy betekinthessen Orbán Balázs disszertációjának végleges, védésre szánt változatába. Online kért ehhez időpontot, egy órányi lehetőséget kapott a betekintésre. Azt írta, ez az idő is elegendő volt számára, hiszen tudta pontosan, hogy mit fog keresni. Hozzátette, az ELTE maximálisan korrektül és szakmailag korrektül járt el.
Kiderült, hogy Orbán Balázs egy kiadói szerződést is csatolt a disszertációhoz, ezért a végleges szöveg még sokáig nem lesz nyilvános. Rácz egy munkahelyi vitára szánt szövegváltozatot nézett át, ami eljutott hozzá korábban. Szerdán meggyőződött róla, hogy az egyezik az eredetivel.
Ezért ezt át tudta futtatni a CopyLeaks plágiumkereső szoftveren. A disszertációból két olyan részt is említ a szakértő, amelyek jelentős részben szó szerint megegyeznek egy korábbi Árpási–Orbán-cikkben szereplő szöveggel. Az erre való hivatkozás viszont nem jelenik meg sehol. Azt írta:
„a számítógépes keresés alapján a munkahelyi vitára szánt változatban fennálló, súlyos hivatkozás-problémák a végleges verzióban is ugyanúgy fennállnak.”
Összességében a szakértő azt állapította meg, hogy a nem hivatkozott átvételek összesen így is
legalább kilenc oldalt tesznek ki.
Kicserélhetik?
Rácz András leírta, hogy kapott azzal kapcsolatban kérdést, hogy előfordulhat-e, hogy a posztját követően kicserélik a végleges dolgozatot egy olyan változatra, ami már tartalmazza a megfelelő hivatkozásokat. Állítása szerint nem fordulhat elő, mert szabálytalan lenne, és az ELTE nagyon figyel erre.
Emellett nagyon kockázatos lenne, hiszen a bizottság és doktori iskola minden tagjának részvétele kellene ehhez. Azt is érvként említette, hogy az online verzióban szerepel az angol nyelvű tézisfüzet, így ha abban változás lenne, az azonnal kiderülne.
Védhető így?
Rácz úgy vélekedett, hogy így nem lenne védésre bocsátható az anyag, de azt is nyilvánvalóvá tette, nem az ő tiszte ezt eldönteni. Szerinte a szó szerinti szövegátvétel
„doktori szinten pedig teljességgel elfogadhatatlan”
– írta.
Feltette a kérdést, hogy:
„Ha valaki Ph.D. doktori címre aspirál, az
hogyhogy nincs tisztában ennyire alapvető tudományos normákkal…?
Ph.D. doktori címet hosszú évekig tartó doktori tanulmányok, elmélyült saját kutatások és évekig tartó publikációs munka után lehet szerezni.”
Ahogy írta:
„Ha a dolgozat szerzője Orbán Balázs, akkor hogyhogy nem tudta, hogy ha szó szerint vesz át sok–sok bekezdést az Árpásival közös cikkükből, akkor arra hivatkozni kell? (Egyrészt, mert szó szerinti átvétel, másrészt pedig azért, mert mivel az KÖZÖS cikk, ezért definíció szerint nem lehet Orbán ÖNÁLLÓ eredménye.)”
Szerinte a fő kérdés az lesz, hogy a dolgozatot egyáltalán védésre bocsátják-e, és ha igen, akkor ott milyen eredmény születik majd.
Rácz András Facebook-bejegyzését itt olvashatod:
(Rácz András/Facebook)