A japán rakéta kigyulladása után rendkívüli közleményt adott ki a helyi rkutatási ügynökség.
Tokióból jelenti az AP, hogy egy új kisméretű Epsylon-S típusú, általában kutatási célokra használt japán rakéta hajtóműve lángba borult kedden egy gyújtási teszt során. Az illetékesek hozzátették, hogy senki nem sérült az incidensben, bár a tüzet robbanás és fehér füstköd követte.
A JAXA (Japán Űrkutatási Ügynökség) szerint a keddi meghibásodás alig több mint egy évvel azután történt, hogy ugyanannak az Epsylon S-rakétának a motorja tavaly az első teszt során felrobbant.
A tavalyi robbanás „a motor gyújtásrendszerének megsérüléséhez köthető, és a JAXA azóta megtette a szükséges lépéseket” – közölte a hivatal.
A japánok elvileg jövőre akarták üzembe helyezni az Epsylon S-rakétát, de ez már a második alkalom, amikor tesztelik és kigyullad. Emiatt úgy tűnik, a szükséges lépések, amelyeknek megtételéről beszélt a JAXA, nem voltak elégségesek.
A zsinórban a második hiba aggodalomra ad okot, bár nem veszélyezteti a lakosság testi épségét. A rakétát korlátozott területen, Délnyugat-Japánban, a Tanegashima Space Centerben tesztelték, a Japán Űrkutatási Ügynökség még vizsgálja az újabb szerencsétlen esetet.
Mi volt a cél a japán rakéta kilövésével?
A rakéta felgyulladása azért problémás, mert Japán emellett csak úgynevezett H-IIA és H-IIB rakétákat gyárt, amelyeket arra használnak, hogy műholdakat állítsanak pályára. Azonban ha nem tudják működtetni az Epsylont, akkor lemaradnak a tudományos kutatásban.
Ezt a JAXA koordinálja, és céljaik között szerepel, hogy versenyképessé váljanak az űrkutatásban, hiszen kiemelt partnerei a NASA-nak és az ESA-nak is. Ugyanakkor kisebb sikereket már elkönyvelhettek. Ilyen volt például, amikor a Hayabusa-2 nevű aszteroidakutató űrszondával sikeresen vettek mintát egy Ryugu nevű aszteroidáról, és azt visszahozták a Földre.
Emellett a japánok kiemelkedő szerepelt vállalnak az ISS (Nemzetközi Űrállomás) Kibo nevű moduljának üzemeltetésében is. Emellett együttműködnek a NASA-val az Artemis-programban, amelynek célja újra embert küldeni a Holdra.