Csütörtökön immár reflexszerűen gyengült a forint.
Húzósan indult a csütörtök, ismét gyengült a forint árfolyama. A dollár erősödik a bankközi piacokon, amire az olyan feltörekvő devizák, mint a forint reflexszerűen gyengülnek – magyarázta a portfolio.hu.
A dollárral szemben a forint árfolyama megint 390 körül mozgott reggel, ezzel 2022 november vége óta nem látott mélypontjára esett a forint a dollár ellenében. Az
eurót 410 felett jegyezték,
megközelítve a 411-et. Már szerdán is gondok voltak a forinttal, a dollárerősödés betett neki.
A geopolitikai helyzet érezteti hatását
Amúgy sem állt jól a forint, de a csütörtök sem indult jól, ami azzal függ össze, hogy a dollár erősödik az euróval szemben. Ez inkább az euró szenvedésére vezethető vissza az orosz-ukrán háború éppen zajló eszkalációja miatt. A forint ennek nyomán másfél hetes mélypontjára esett az euró ellenében. A forint nincs egyedül, a lengyel zlotyt is bántják a befektetők. Délelőttre a dollárral szemben új lokális mélypontra került az árfolyam – összegezte a portál.
A piaci megfigyelők a portálnak úgy értékeltek, hogy csütörtök délelőtti devizapiaci mozgásokat az orosz-ukrán háborúról érkező, a további eszkaláció irányába mutató hírek határozzák meg elsődlegesen. Az orosz haderő ugyanis
interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki
ma hajnalban Ukrajna Dnyipró városára. Ez a konkrét eset és a háborús helyzet esetleges súlyosbodásának esélye nem kedvez az eurónak. A dollár leginkább az euróval szemben értékelődött fel csütörtökön.
Az ipari termelés is durván visszaesett
Hírt adtunk róla, hogy Magyarországon
4,1 százalékkal alacsonyabb az ipari termelés,
mint egy évvel korábban. A szektor a gyenge nyugat-európai és kínai gazdasági helyzet okán nehéz kihívásokkal kénytelen szembenézni, egyelőre pedig nem mutatkoznak jelei a javulásnak. Az elmúlt tíz hónapból hatban csökkent, egyben stagnált az ipar teljesítménye az előző hónaphoz képest, így nem meglepő, hogy a termelés (naptárhatástól megtisztítva) 4,1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi szinthez képest.
Ennek fényében szinte pozitív fejlemény, hogy az elmúlt három hónap összességében már nem hozott újabb visszaesést a lassan két éve recesszióban lévő ágazatban, azonban az augusztusi visszaesés jelentősen rontja ezt a képet.