Ukrajna támogatásának mértékében és a gazdaságpolitikai irányvonalban nem tudtak megegyezni.
A német kancellár menesztette Christian Lindner pénzügyminisztert
A német kormánykoalíció tagjai, az SPD (szociáldemokraták), a zöldek és az FDP (szabaddemokraták) már három éve vitáznak azon, hogy mikor lehet feloldani az úgynevezett „adósságféket”. Nem sikerült megállapodni, helyette Ukrajna támogatása mentén feloszlott a koalíció.
Olaf Scholz kancellár szerda este bejelentette, hogy
meneszti az FDP-s neoliberalista pénzügyminisztert, Christian Lindnert.
Felbomlott a kormánykoalíció
Döntését azzal indokolta, hogy Lindner lényegében szabotálja a kormány cselekvési szabadságát. Válaszképpen az FDP minden miniszterét visszahívta a kormányból, ezzel felbontva azt.
Scholz január 15-ére tervezi, hogy bizalmatlansági szavazást kérjen maga ellen, ez várhatóan előrehozott választásokhoz vezet.
A koalíció feloszlásának kiváltó okát, a „Schuldenbremse”-t 2009-ben iktatták be az alaptörvénybe azzal a céllal, hogy korlátozza az államadósság növekedését, annak érdekében, hogy a lakosság ne most éljen jól a jövőbeliek kárára; így az országnak világviszonylatban kevés hitele van.
Normál időszakban az új államadósság szintje nem haladhatja meg a GDP 0,35 százalékát, hitelt a szövetség ugyan felvehet, de a
tartományoknak 2020 óta erre sincsen lehetőségük, a költségvetésüknek teljesen kiegyensúlyozottnak kell lennie.
Utoljára a koronavírus-járvány kapcsán felmerülő költségek finanszírozására függesztették fel az adósságféket, ezúttal pedig a szerdai kormánymegbeszélésen lényegében az történt, hogy Scholz egyrészt a gazdaság fellendítése, illetve Ukrajna támogatása céljából felfüggesztette volna az adósságféket.
A német kormány kisebbségben kormányoz tovább
Az Egyesült Államok Trump megválasztása után drasztikusan csökkenteni fogja Ukrajna katonai segélyeit, ezért javasolta Scholz Ukrajna nagyobb mértékű támogatását. Lindner ezt elfogadhatatlannak tartotta.
A kormánynak volt érvényes büdzsétervezete, ezt a három párt elfogadta és csupán finomításokat terveztek végrehajtani rajta; Lindner ezt szabotálta. Azt nem lehet tudni, hogy mennyire volt tervezett a pénzügyminiszter részéről, hogy éppen tegnap történjen a kenyértörés, ugyanis már korábban kifejtette egy 28 oldalas írásban, hogy hogyan tervezné a német gazdaság neoliberális eszközökkel való fellendítését, ami a nagyvállalatoknak kedvezne a szociáldemokrata szociálpolitika rovására.
A német kormány innentől így kisebbségben kormányoz, Friedrich Merz a CDU elnöke még nem nyilatkozott róla, hogy milyen mértékben támogatná a kancellárt.
(zdf.de nyomán)