Máris estek bizonyos cégek részvényei.
Donald Trump újabb ciklusa hirtelen bizonytalanságot okoz a nemzetközi piacokon, a befektetők egyelőre a kockázataikat a mérlegelik a volatilis helyzetben.
Máris nagyot zuhantak viszont az európai megújuló energiával foglalkozó vállalatok részvényei az elnök megválasztása után, Trump ugyanis korábban azt ígérte, hogy azonnali elnöki rendelettel beszünteti a tengerentúli szélenergia-projekteket, és visszavonja a Joe Biden elnök alatt bevezetett klíma-szabályzásokat.
Jól áll a dollár
A dollár árfolyama viszont növekedhet:
a City elemzői szerint 3 százalékkal is: az elnök ígérete ellenére első körben magasabb inflációra lehet számítani a gazdasági növekedés mellett is.
Trump pénzügyi politikája nagy valószínűséggel számos protekcionista intézkedésből áll majd, illetve az is lehet, hogy bizonyos esetekben adócsökkentésre számíthatnak az amerikai vállalatok, ugyanakkor ez devizaingadozásokhoz vezethet, ami nem érinti jól a feltörekvő piacokat, inkább az egyébként is favorizált nagyvállalatoknak kedvez.
Így fut az euró
Az euró és jüan árfolyama 1 dollár alá eshet,
köszönhetően annak, hogy Trump szigorítaná a vámokat; ezzel szemben a kriptovalutákkal szemben az új elnök megengedő álláspontot képvisel, így azok lehetnek az új elnökségének nagy nyertesei.
Trump ígérete, miszerint a nagyvállalatok kevesebbet adóznak (21 százalék helyett 15 százalék) majd és kevésbé lesznek szigorúan szabályozva, ahhoz vezethet, hogy a részvényeik értéke növekszik és ez különösen igaz a bankokra, a tech-szektorra, a védelmi iparra és a fosszilis tüzelőanyagok ágazatára.
Azok az iparágak, amelyeket a megemelt vámok sújtani fognak, mint például a félvezetők,
az autóipar és a megújuló energia, valószínűleg ingadozóak lesznek.
A Barclays arra figyelmeztetett a bevételek Európában „magas egyszámjegyű” százalékos csökkenést könyvelhetnek majd el, amikor a kereskedelmi háborúkat az Egyesült Államok valamelyest kiterjeszti Kínáról a unióra is.
Jöhet a béke?
Az európai védelmi szektor sorsának kimenetele a legbizonytalanabb:
Trump kijelentette, hogy véget vet az ukrajnai háborúnak,
ugyanakkor azt is állította, hogy az európai szövetségeseknek többet kell költeniük a védelemre; azaz a háborút a továbbiakban az Egyesült Államok nem kívánja az eddig látott mértékben finanszírozni.
Arra is lehet számítani, hogy Trump igyekszik visszaállítani az Egyesült Államok dominanciáját az olajiparban: ehhez kiterjeszti a szövetségi engedélyeket, valamint lehetőség szerint
visszaállítja a lazább környezetvédelmi szabályzásokat.
Ezeknek az iparágaknak a részvényei erőteljes növekedést könyvelhetnek el, amennyiben Trump megvalósítja az ezekre vonatkozó programját.
Ezzel szemben nem számíthatnak támogatásra továbbiakban az eletromos autógyártás, nap- és szélenergia szektorai Trumptól, ugyanakkor ehhez a kongresszusnak is lesz hozzászólása, amelyben egyes republikánusok legaláb részben ellenállhatnak majd a támogatások megvágásának.
Kapcsolódó cikkünk:
Donald Trump rendkívüli bejelentéseket tett, miután megnyerte az amerikai elnökválasztást
(Reuters nyomán)