Izgalmas a mesterséges intelligencia, de többe kerül, mint amennyit hoz. A tech-cégek befektetői türelmetlenek.
A tech-cégek, köztük a Meta, a Microsoft, a Google és az Amazon, csillagászati összegeket fektetnek a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztéseikbe. Ezek azonban egyre nagyobb aggodalmat keltenek a befektetők körében, mivel inkább viszik a pénzt, mint hozzák.
Az MI infrastruktúra fejlesztése – beleértve a legújabb chipeket, hatalmas adatközpontokat és MI szakemberek toborzása – irdatlan összegekbe kerül, amit viszont ha nem áldoznak rá a cégek, akkor pillanatok alatt hátrányba kerülnek a konkurenciával szemben.
A Meta például bejelentette, hogy a 2024-es pénzügyi évben a költségei akár 16 százalékkal is növekedhetnek, leginkább az MI fejlesztések miatt. A vállalat célja, hogy a mesterséges intelligenciát a virtuális valóság fejlesztéseiben és a hirdetések optimalizálásában is használja.
A Google is nagymértékben növelte MI-kiadásait, beleértve a keresőmotor fejlesztéseit és az adatközpontú infrastruktúráját. A vállalat célja, hogy a mesterséges intelligenciával még relevánsabbá tegye keresési eredményeit és javítsa felhasználói élményeit. Bár a tapasztalat azt mutatja, hogy az MI-t csupán arra használják, hogy még több célzott reklámmal árasszanak el minket.
A Microsoft szintén jelentős összegeket áldoz MI-fejlesztésre, különösen a ChatGPT mögött álló OpenAI-jal való együttműködés révén. A vállalat eddig több mint 10 milliárd dollárt fektetett be ebbe a partnerségbe annak reményében, hogy a mesterséges intelligencia szolgáltatások iránti kereslet tovább nő és következő években jelentős bevételt hoz majd. Ennek ellenére a befektetők amiatt aggódnak, hogy a költségek növekedése eltünteti a nyereséget a következő évekre.
A hatalmas kiadásoktól és a csökkenő nyereségtől való félelem már a részvénypiacon is látszik. A Meta részvényei 4 százalékot, a Microsofté pedig 6 százalékot esett, annak ellenére, hogy a július-szeptemberi időszakra vonatkozó profit- és bevételi céljaikat még felül is múlták.