Szerdán jelentették be Stockholmban a kémiai Nobel-díj kitüntetettjeit.
A kémiai Nobel-díj győztesei komoly kutatómunkát végeztek
Az idei év kitüntetést a fehérjék felépítésének megjóslásában és tervezésében végzett munka nyerte. A kémiai díjat a seattle-i Washingtoni Egyetem munkatársa David Baker, valamint Demis Hassabis és John Jumper kapták, akik mindketten a Google DeepMind brit–amerikai mesterséges intelligencia kutatólaboratóriumban dolgoznak Londonban.
A Nobel-bizottság azzal indokolta a díj odaítélését, hogy a kutatók kapcsolatot találtak a fehérjék felépítése és az aminosav szekvenciáik között. Baker már 2003-tól fogva újabb és újabb fehérjéket állított elő, amelyeket a gyógyszeriparban folyamatosan tudtak használni új gyógyszerek és vakcinák fejlesztéséhez.
Úttörő kutatókat díjaztak a kémiai Nobel-díj kiosztásával
„Ezzel a technológiával úgy tűnik, hogy szinte bármilyen fajta fehérjét elő lehet állítani”
– mondta Johan Arquist, a Nobel-bizottság egyik professzora.
„A fehérjék azok a molekulák, amelyek lehetővé teszik az életet magát. Ezek olyan építőelemek, amelyek csontokat, bőrt, hajat és szöveteket hoznak létre”
– mondta Heiner Linke, a Nobel-bizottság elnöke.
„Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik az élet, először meg kell értenünk a fehérjék alakját”
– jelezte Linke.
„Tulajdonképpen ezt hívták a nagy kihívásnak a kémiában, és különösen a biokémiában évtizedeken át. Tehát ez az áttörés, amelyet ma díjaznak”
– tette hozzá.
A mesterséges intelligencia is a kémiai Nobel-díj kutatási témái közé tartozik
Hassabis és Jumper, a másik két kutató pedig olyan mesterséges intelligencia-modellt hozott létre, amely képes volt megjósolni a kutatók által azonosított szinte mind a 200 millió fehérje szerkezetét – tette hozzá a bizottság.
„Négy évvel ezelőtt, 2020-ban Demis Hassabisnak és John Jumpernek sikerült feltörnie a kódot. A mesterséges intelligencia ügyes felhasználásával lehetővé tették a természetben előforduló bármely fehérje összetett szerkezetének megjóslását”
– mondta Linke.
(apnews.com/Nyugati Fény)