700 millió forintért építettek meg egy kerékpárutat, ami kevesebb mint egy év után beszakadt, most 1,1 milliárdért kell helyrehozni.
A Tokaj és Bodrogkeresztúr közötti kerékpárutat tavaly építették meg 700 millió forintból, idén februárban beszakadt, most 1,1 milliárdból hozzák rendbe – írta meg kedden az atlatszo.hu.
Gyanús volt eredetileg is a kerékpárút kivitelezése
A portálnak a Magyar Közút Zrt. elmondta: a felújítási munkálatok 150 napig fognak tartani. A szükséges nettó 1 138 196 644 forintos összeget a „külön erre a célra biztosított állami forrásoknak köszönhetően” tudták előteremteni. A kivitelezést a Colas Út Építőipari Zrt. fogja végezni. A munkálatok során helyrehozzák a bicikliút mellett megrongálódott autóutat is. Emellett „új támfal, több mint 400 méteren csapadékvíz élvezetés, új villamos földkábel, illetve vízvezeték is épül”.
Eredetileg a beruházást 2021-ben kezdte el kivitelezni a MENTO Környezetkultúra Kft. 699 millió forintért. A cégről a portál megjegyzi, hogy korábban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH)
kartellezés miatt megbüntette.
A 24.hu márciusban megírta, hogy az úttal kapcsolatos problémák már korábban jelentkeztek. 2023 őszén emiatt egy közmeghallgatáson fel is kérdezték a polgármester.
„A jegyzőkönyv szerint Rozgonyi István polgármester közölte, hogy miután a kerékpárutat a műszaki ellenőr átvette, pár nappal később az látszott, hogy »megtört az út«, és »gyakorlatilag 100 méter hosszan leszakadt az egész«.”
– fogalmazott a lap.
Egy helyi televízió is beszámolt az esetről. Videójukat alább tudod megnézni:
Máshol is akadt gond a kerékpárúttal
Hasonlóan járt a Sirokot, Tarnaszentmáriát és Verpelétet összekötő kerékpárút is. Az RTL beszámolója alapján ez a bicikliút is beomlott nem sokkal az átadása után.
Ez a szakasz nettó 774 844 440 forint uniós pénzből épült, ám most, hogy beszakadt,
az önkormányzatnak nincs pénze helyrehozni.
Tarnaszentmária önkormányzata a szükséges kárfelmérést már elvégezte. Ez alapján 27 millió forintra lenne szükség a helyreállításhoz, ám a község nem rendelkezik ennyi pénzzel. Mint mondták, abban bíznak, hogy kapnak állami támogatást és még idén megkezdődhetnek a helyreállítási munkálatok.
A kivitelezési szerződés alapján egyébként a beruházó 24 hónapos jótállást vállalt, így ez alapján térítésmentesen kéne vállalniuk a helyreállítást. Az önkormányzat szerint ugyanakkor a bicikliút beszakadása
„nem jótállási kategória”.
(Globo Televízió/Youtube)