A tetőzéssel nem érnek véget a problémák.
Már most meg kell tervezniük az önkormányzatoknak a figyelőszolgálatokat
Az árvíz elleni védekezésben résztvevő önkormányzatoknak már most érdemes megtervezniük a figyelőszolgálatokat, hiszen
a problémák nem a tetőzés időpontjával érnek véget
– hívta fel a figyelmet az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetője az árvízvédelmi operatív törzs szerda reggeli ülése után tartott sajtótájékoztatón, amelyen Orbán Viktor is részt vett.
Láng István főigazgató rámutatott: a szivárgásból adódó „roskadási, tönkremeneteli” jelenségek később jelentkeznek.
„Nagyon fontos szerepe lesz a tetőzés után a figyelőszolgálatok megszervezésének és fenntartásának annak érdekében, hogy a levonuló árhullám elleni védekezést biztosítani tudjuk”
– hangsúlyozta a főigazgató.
Ekkor várható a tetőzés a főbb gócpontokon
Láng István tájékoztatást adott arról, hogy a főbb gócpontokon körülbelül mikor várható a tetőzés. Ezek szerint
- a Lajtán csütörtökön,
- a Szigetköz alsó szakaszán csütörtök délután,
- Győrben csütörtök este,
- Komáromban péntek délelőtt,
- Esztergomban péntek éjjel,
- Vácon szombaton napközben,
- Budapesten szombat délután, este – ismertette.
Megjegyezte, hogy Győrben sokkal jobban elmarad az árvízszint, mint a többi helyen, hiszen itt a torkolati műtárgy sikeres működtetése miatt több mint egy méterrel alacsonyabb a vízszint.
„Az állami vezetés részéről az a döntés született, hogy maximálisan támogatja az önkormányzati védekezéseket, így az állam minden támogatást megad ideiglenes védvonalak kiépítéséhez”
– hangsúlyozta.
Közölte: a vízügy minden önállóan védekező településre műszaki irányítót küldött, ők szakmailag támogatják és irányítják a munkákat.
47 településen védekeznek az árvíz ellen
Góra Zoltán, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője elmondta,
47 településen folyik árvízvédelmi védekezés, kitelepítésre eddig nem volt szükség.
Megismételte, hogy kedden a védekezésben résztvevő katasztrófavédelem hivatásos egységei a 24/48 órás szolgálati rendről áttértek a 24/24 órásra. Ez kedden három vármegyét érintett: Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest vármegyét. Hozzátette, szerdán további két vármegyei – Nógrád és a főváros – igazgatóságon állnak át a 24/24-es szolgálati rendre.
Góra Zoltán elmondta: a fővárosi tűzoltók a Margit-szigeten végeznek gátépítési munkálatokat, a nógrádiak a Pest vármegyei védekezést erősítik.
Az OKF vezetője jelezte: a szolgálati rend módosítása nem érinti mentésben és a tűzvédelemben szolgálatot teljesítő tűzoltókat, ők továbbra is a laktanyában várják az esetleges riasztásokat.
Arra a kérdésre, hogy a szakemberek helyett miért a miniszterelnök adott engedélyt a Lajta-menti szükségtározó megnyitására, Láng István azt válaszolta:
egyidejű döntés született.
Közlése szerint a szükségtározót szerda hajnali 1 órakor nyitották meg, így tehermentesítve a Lajtát. A szakember szerint nem lehet akármikor megnyitni a szükségtározót, azt a megfelelő időpontban kell megtenni, az árhullám tetején.
„Ha idő előtt nyitják meg a szükségtározót,
azzal több bajt okoznak, mint hasznot”
– hívta fel a figyelmet.
A „megcsapolást” 45 órán keresztül tudják fenntartani ezzel az egymillió köbméteres tározóval – ismertette, hozzátéve: ez elég lesz, mert addig levonul az árhullám.
Láng István kérdésre válaszolva elmondta, az előrejelzések szerint a Rábán és a Murán vártak rekordközeli árvizeket, de – jelezte – „ezek a klímaváltozás által módosított ciklonok pillanatok alatt helyezik át a súlypontjukat”, így ezeket nehéz pontosan megbecsülni.
A hat nappal ezelőttig észlelt előrejelzések a Rábára és a Murára jósolták a gócpontot, ennek ellenére a Lajtán és a Duna vízgyűjtőin hullott rekordmennyiségű csapadék.
Jelezte: nem egy, hanem két alakult ki a Dunán, a második „púp” Dévénynél érte utol az elsőt,
ezért is lesz lassú az apadás.
Láng szerint a felkészülés idő elég volt, és sokkal jobban állnak a szakemberek, mint a 2013-as árhullám idején.
Kapcsolódó:
Most érkezett: Fontos közleményt adott ki a mentőszolgálat az árvíz miatt
Figyelem! Megjelent Orbán Viktor rendelete az árvízi védekezésről
Karácsony Gergely: Budapest felkészült az árhullám tetőzésére