Megbukott az Orbán-kormány.
Orbán Viktor kormánya elégtelenre vizsgázott
A Freedom House friss jelentésében megvizsgálta, az egyes EU-tagországok miként viszonyulnak a szabadsághoz, illetve hogy milyen módon alakul Európán belül a szabadság helyzete.
A független amerikai szervezet minden évben elkészíti jelentését a szabadság helyzetéről. A szervezet 1973-tól publikál rendszeresen tanulmányokat a világ összes országáról a polgári és politikai szabadságjogokat illetően. A pontozás skálája 1-től 7-ig terjed. A kapott eredmények alapján az országokat három csoportba sorolják:
- „nem szabad”,
- „részlegesen szabad”
- és „szabad”.
Már korábban sem voltak jó véleménnyel Magyarországról
Korábbi közlésük szerint: miután Orbán Viktor populista-nacionalista Fidesz pártja került hatalomra a 2010-es években, Magyarország lett az első az Európai Unió tagállamai közül, amelyet a részben szabad országok közé kellett sorolni.
Az évek során a Fidesz olyan alkotmányos és jogi változtatásokat hajtott végre, amelyekkel
- maga alá gyűrte az ország addig független intézményeit,
- köztük az igazságszolgáltatás feletti ellenőrzést,
- valamint olyan törvényeket fogadott el, amelyek akadályozzák a kormánypárttal szemben kritikus ellenzéki csoportok, újságírók, egyetemek és civil szervezetek (NGO-k) működését
– hívták fel a figyelmet.
A szervezet 2021-ben kiadott jelentésében az EU országait szabadnak értékelte, kivéve Magyarországot, amely a részben szabad országok csoportjába került. Ebbe a csoportba került még Ukrajna, Moldova, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Albánia. Fehéroroszország és Oroszország a nem szabad országok csoportjába került.
Kapcsolódó: Érik a világbotrány: Nyolc ország ment neki az Orbán-kormánynak
Orbánék összehozták: Magyarország a legutolsó helyre került Európában
A szervezet jelentése szerint Magyarország az egyetlen olyan ország Európában, amely a „részlegesen szabad” besorolásba került.
A kutatás új módszertana alapján 1-től 100-ig terjedő skálán osztályozzák a szabadságra vonatkozó kritériumokat. Az Orbán Viktor által vezetett Magyarország pedig az egyetlen EU-s tagállam, amely ebbe a csoportba került, és amely
mindössze 65 pontot tudott „produkálni” az elérhető 100-ból:
Az EU-n kívüli országok rangsora a szervezet jelentése szerint:
- Norvégia: 98
- Svájc: 96
- Egyesült Királyság: 91
- Montenegró: 69
- Albánia: 68
- Észak-Macedónia: 67
- Moldova: 61
- Koszovó: 60
- Szerbia: 57
- Bosznia: 51
- Ukrajna: 49
- Törökország: 33
- Oroszország: 13
- Fehéroroszország: 8
(freedomhouse.org nyomán)