Paks lakossága tiltakozik a várost az atomerőmű adóitól megfosztó kormányzati intézkedés miatt.
Mint már ismert, Orbán Viktor kormánya úgynevezett „különleges gazdasági övezetté” nyilvánítja a Paksi Atomerőmű területét. Így az Paks városától átkerül a Tolna Vármegyei Önkormányzathoz. Az „intézkedéssel” szintén a vármegyéhez kerül az erőmű évi mintegy hatmilliárdos iparűzési adója.
Kapcsolódó: Kegyetlen bosszút állt az Orbán-kormány az embereken: Elveszik a várostól a Paksi Atomerőművet
A kormányzati rendelkezést nehéz nem összefüggésbe hozni azzal, hogy a júniusi önkormányzati választáson a paksiak ellenzéki polgármestert választottak. A Pakstól elvett adóbevételek 62,5 százalékát Tolna, 37,5 százalékát pedig Bács-Kiskun vármegye kapja meg a jövőben.
A helyiek hevesen tiltakoznak a döntés miatt, a Népszava csütörtökön arról írt, hogy
immár 3 ezer ember írta alá a petíciót, amely az intézkedés ellen szól.
A paksiak a múlt héten demonstráltak is az elvonás kapcsán. Az aláírásgyűjtés jelenlegi állásáról maga Heringes Anita, a település leendő vezetője nyilatkozott a lapnak. Mint mondta, igyekezett a város mostani vezetőit is rávenni, hogy támogassák a petíciót, ám nem járt sikerrel. Szabó Péter jelenlegi fideszes polgármester közölte,
nem örül a pénzelvonásnak, ugyanakkor megérti (sic!) a kormány döntését.
Szerinte a település büdzséje nem kerül veszélybe, ám utóda ezt másképp látja.
Az intézkedés nyomán a PSE, a város első osztályú focicsapatát fenntartó klub például agyőt mondhat az évi 800 milliós önkormányzati támogatásnak. Mellettük az erőmű sportegyesülete, az ASE is jelentős összegtől esik el. Mellesleg az egyesület sportolója Pupp Noémi, aki remek teljesítményt nyújtott Párizsban, bronzérmekkel tért haza az ötkarikás játékokról.
Kapcsolódó: