A panellakások ára kilőtt az elmúlt években.
A panellakások egyre népszerűbbek a lakásra vágyók körében. A nagyobb és népszerűbb lakótelepeken már az egymilliós négyzetméterárat is elérhetik.
Az a tendencia már tavaly óta is töretlen, hogy elképesztő mértékben drágulnak a lakások, legyenek azok társasházi lakások vagy családi házak.
Mi is történt pontosan?
Júniusban nagyon megugrott a panellakások iránti kereslet – írta meg a Forbes.
Sokan amiatt kedvelik ezeket a lakásokat, mert a havi kiadások kiszámíthatóak és nem túl magasak. Emellett jól kiépült a lakótelepeken az infrastruktúra, óvodák, iskolák, boltok, hivatalos ügyintézési lehetőségek és napi szolgáltatások is könnyen elérhetőek.
Mutatjuk a számokat
Az ingatlan.com összefoglalója szerint 2024-ben is a panellakások minősülnek az egyik legnépszerűbb ingatlantípusnak.
“A lakótelepi lakások
átlagos négyzetméterára június végén 847 ezer forint volt,
míg a téglalakások esetében 1,1 milliós árról beszélhetünk. Vagyis nagyságrendileg 30 százalékos a panellakások árelőnye a fővárosban. A legjelentősebb panelkínálattal rendelkező vármegyeszékhelyek közül Debrecenben például 772 ezer forint az átlagár, ezzel szemben a téglakásokat 940 ezer forint jellemzi”
– írták.
A Duna House szerint a budapesti panellakásokért fizetett átlagos négyzetméterár 9 százalékot növekedett a tavalyihoz képest. Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője szerint, a 2022-es energiaválság során megugrott árszintnél is 7 százalékkal magasabb lett az átlagos négyzetméterár idén.
Vannak kiugró városrészek
A fővárosi átlagnál is erősebb a drágulás a felkapottabb lakótelepeken.
Budapesten a Bécsi úton volt a legnagyobb áremelkedés az idén, a 2023-as átlagnál 30%-kal kellett többet fizetni az ott található lakásokért, így 880 ezer forintos négyzetméterárral számolhatnak a vevők – írta a Forbes.
Közel egymillió forintos négyzetméterárat is találhatunk a XI. kerületi Fehérvári úti és a XIII. kerületi Vizafogó lakótelepen is.
Gazdagrét is kimagasló az árak szempontjából, a Szomszédok című népszerű sorozatból már jól ismert lakótelepen 12 százalékos emelkedést tapasztaltak,
így a 980 ezer forintot is elérheti az átlagos négyzetméterár
– vezették le.
Az albérletárak is elszálltak
Ahogy megírtuk, a júniusi lakbérek éves összevetésben
- országosan 10,3 százalékkal,
- Budapesten 9,9 százalékkal nőttek,
a 2015. évi bázisidőszaki duplájára emelkedtek.
Júniusban országosan 1,9 százalékkal, Budapesten pedig 1,6 százalékkal emelkedtek a lakbérek havi szinten – írta az MTI kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com közös adataira hivatkozva.
A legtöbben lakást adnak bérbe
Idén az első félévben a hirdetések túlnyomó többsége többlakásos épületben lévő lakásra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 9 százalékban családi házat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 3,7 százaléka volt családi ház. 2024 első hat hónapjában a figyelembe vett hirdetések országosan 43 százaléka, a fővárosban 42 százaléka származott magánszemélytől – közölte a KSH.
Pest megyében a legdrágább bérelni
Budapesten az év első felében 250 ezer forint volt az átlagos havi kínálati lakbér.
A legdrágábban Pest régióban – 265 ezer forintért – kínálták kiadásra a lakásokat,
a legolcsóbban pedig Észak-Magyarországon, 129 ezer forintért.
Mennyi marad, ha kifizetted az albérletet?
A jelenlegi adatok alapján az átlagbér 2023 decemberében bruttó 655.600 forint volt. Ebből amit kézhez kapunk, ha nincs gyermek a családban, 435.974 forint a profession.hu kalkulátora alapján.
Így ha valaki egyedül vagy gyermek nélkül költözik,
170.974 forintból gazdálkodhat egy hónapban
az albérlet kifizetése után Pest régióban.