Mi jöhet még? Úgy kilőttek az albérletárak, hogy lassan luxus lesz lakást bérelni

Ezt nem köszönjük meg Orbánnak. És még nincs vége.

A júniusi lakbérek éves összevetésben

  • országosan 10,3 százalékkal,
  • Budapesten 9,9 százalékkal nőttek,

a 2015. évi bázisidőszaki duplájára emelkedtek.

Júniusban országosan 1,9 százalékkal, Budapesten pedig 1,6 százalékkal emelkedtek a lakbérek havi szinten – írta az MTI kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com közös adataira hivatkozva.

A legtöbben lakást adnak bérbe

Idén az első fél évben a hirdetések túlnyomó többsége többlakásos épületben lévő lakásra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 9 százalékban családi házat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 3,7 százaléka volt családi ház. 2024 első hat hónapjában a figyelembe vett hirdetések országosan 43 százaléka, a fővárosban 42 százaléka származott magánszemélytől – közölte a KSH.

Pest megyében a legdrágább bérelni

Budapesten az év első felében 250 ezer forint volt az átlagos havi kínálati lakbér.

A legdrágábban Pest régióban – 265 ezer forintért – kínálták kiadásra a lakásokat,

a legolcsóbban pedig Észak-Magyarországon, 129 ezer forintért.

Mennyi marad ha kifizetted az albérletet?

A jelenlegi adatok alapján az átlagbér 2023 decemberében bruttó 655.600 forint volt. Ebből amit kézhez kapunk, ha nincs gyermek a családban, 435.974 forint a profession.hu kalkulátora alapján.

Így ha valaki egyedül vagy gyermek nélkül költözik,

170.974 forintból gazdálkodhat egy hónapban

az albérlet kifizetése után Pest régióban.

Hol van a legtöbb kiadó ingatlan?

Az ingatlan.com kedden az MTI-nek eljutatott közleménye idézte Balogh Lászlót, a portál vezető gazdasági szakértőjét, aki elmondta: az élénkülés a kínálat alakulásán is látható, ugyanakkor Budapesten és az egyetemvárosokban eltérő volt a forgatókönyv. Az albérletpiac legnagyobb része ezekre a településekre koncentrálódik, mert az országszerte több mint 14 ezer kiadó lakóingatlan

85 százaléka Budapesten és a vármegyeszékhelyeken található.

A fővárosban az elmúlt egy hónapban – június és július eleje között – szűkült a kínálat. Balogh László szerint ez azzal magyarázható, hogy a kereslet elkezdte felszívni a fővárosi kínálatban megjelent lakásokat. A bérlők egy része ugyanis megelőzte az egyetemisták és főiskolások „rohamát”. A vármegyeszékhelyeken egyelőre készül az albérletpiac a szezonra, mert a kínálat egy hónap leforgása alatt mintegy 5 százalékkal bővült. Ez a jelentősnek mondható bővülés elsősorban az egyetemvárosok miatt van – mondta az ingatlan.com szakértője.

Tavaly is durva volt az emelkedés

Korábban megírtuk, hogy folyamatos emelkedésben vannak az albérletárak, a tavalyi számok is rémisztőek voltak az előző évihez képest.

Egy év alatt országosan 15,6 százalékkal, míg

Budapesten 16,5 százalékkal emelkedtek az albérleti díjak

– derült ki akkor a KSH lakbérindexéből.

Valódi Hírek