Ha nem történik radikális változás.
Egymilliónál is több embert kellene bevinni az önkéntes nyugdíjpénztárakba, hogy fenntartható maradjon a nyugdíjrendszer – mondta Nagy Koppány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a növekedés.hu-nak.
Húsz év múlva beüt a krach
Nagyon kevés magyar tesz félre pénzt a nyugdíjas éveire,
komoly változás kell ahhoz, hogy húsz év múlva is működhessen még a nyugdíjrendszerünk.
A magyar nyugdíjrendszer most még fenntartható, de változásra van szükség ahhoz, hogy ez így is maradjon – mondta Nagy Koppány.
Nem is kis változás kellene
A 4,6 millió most dolgozó magyar közül
nagyjából 1,1 millió embernek van valamilyen nyugdíj-kiegészítési szerződése.
Ám legalább az összes foglalkoztatott felének kellene, hogy legyen ilyen. Sőt, optimálisabb az, ha 50-60 százalék között van az arány.
A nonprofit önkéntes nyugdíjpénztáraknak ugyan egymilliónál is több tagjuk van, de közülük
csak 500-600 ezer tag fizet be oda rendszeresen.
400-500 ezer nyugdíjbiztosítási szerződés is van az országban, nyugdíj-előtakarékossági számlákat pedig 100 ezernél is kevesebben tartanak. Az igazgató azt is elmondta, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakból
a 45 évnél fiatalabbak közel 90 százaléka hiányzik.
Nem teszünk félre, az elöregedő társadalom pedig megbosszulja magát
Orbán Viktorék 2010-es húzása után nehéz az embereket nyugdíjcélú megtakarításra rávenni. Akkor, a Fidesz választási győzelme után „államosították” a magánnyugdíjpénztárakat. A maradókat pedig megfenyegették, hogy nem kapnak állami nyugdíjat, hiába fizetik havonta a járulékokat.
A magánnyugdíjpénztárakban mostanra 51 ezren maradtak. Amikor 2010 végén épp az MNB mostani elnöke, Matolcsy György vezényelte le még gazdasági miniszterként ezeknek a közel teljes ellehetetlenítését,
az addigi hárommillió emberből 101 ezren nyilatkoztak úgy,
hogy az állami nyugdíj mellett megtartják a magánpénztári tagságukat is. Felük azóta vagy kilépett, vagy nyugdíjba ment. A nyugdíjrendszer pedig lassan fenntarthatatlanná válik.