Aggódhat a miniszterelnök? Putyinék gyanús üzenetet küldtek Orbán ukrajnai látogatása után

Putyin szóvivője megszólalt Orbán kijivi útjáról.

Moszkva nem kapott semmilyen reagálást a nyugati országoktól Orbán Viktor miniszterelnök ukrajnai „békejavaslataira”, de

ismeri a nyilvános válaszokat

– jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak.

Putyin szóvivője részletesen beszélt Orbán ukrajnai útjáról

„Voltak válaszok, sőt, nyilvános válaszok is. Mint tudják, megpróbálják maguk az európaiak elítélni Orbánt, megkísérlik teljesen letagadni, hogy ebben a kérdésben bármilyen hatásköre volna, és megújítják abbéli eltökéltségüket, hogy katonai ügyekben segítséget nyújtsanak Ukrajnának. Valószínűleg ez a válasz

– válaszolta Peszkov arra vonatkozóan, hogy a Nyugat reagált-e Oroszországnak a magyar javaslatokra.

A kapcsolatok folytatódnak?

Arra a kérdésre, hogy volt-e Moszkvának kapcsolatfelvétele a magyar féllel Orbán „békeküldetése” után, Vlagyimir Putyin szóvivője emlékeztetett rá, hogy Szergej Lavrov orosz és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a minap New Yorkban találkozott.

„Vagyis ezek a kapcsolatok folytatódnak”

– tette hozzá Peszkov.

A szóvivő az ukrajnai háborúról azt mondta: a „biztonsági övezet” létrehozására irányuló művelet a harkivi régióban „a sikeres befejezésig”

folytatódni fog (!).

Visszautasította azt a feltételezést, amely szerint az új biztonsági intézkedések bevezetése az Ukrajna határán fekvő Belgorod megyében – 14 tüzérségi és dróncsapások sújtotta településre a helyi kormányzó korlátozta a beutazást – azt jelentené, hogy a művelet kudarcot vallott.

Kijelentette: a Kreml nem osztja Andrzej Duda lengyel elnök véleményét, miszerint Oroszország ukrajnai győzelme háborúhoz vezet a Nyugattal.

Kitért az amerikai választásokra is

Az amerikai választásokra kitérve elmondta: szerinte az elmúlt évek során Oroszország és Vlagyimir Putyin a kampány elválaszthatatlan részévé vált az Egyesült Államokban, és mindig témaként szerepel a vitákban. Az Egyesült Államok Moszkva ellen bevezetett szankcióit „illegitim”-nek és „mindkét fél számára káros”-nak minősítette.

Megjegyezte: Donald Trump volt amerikai elnök és mostani elnökjelölt a kormányzása idején számos korlátozást vezetett be Oroszországgal szemben, de akkor még volt párbeszéd a két ország között, ami – fogalmazott – a „pozitív elemek közé sorolható”.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: Putyin az elmúlt években nem kommunikált a most 70. születésnapját ünneplő Angela Merkel volt német kancellárral, és nem tervezi, hogy ebből az alkalomból felköszöntse.

(MTI)

Valódi Hírek