„Magyar Péter azt mondja: VAGY ő, VAGY senki. Mi azt mondjuk: te is kellesz, ÉS te is kellesz, ÉS te is” –hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
A demokrácia kötőszava az „és”, az önkényé a „vagy” – mutatott rá Gyurcsány Ferenc friss Facebook-bejegyzésében. Megjegyezte, a demokrácia éppen azért nehéz, mert az együttműködés is embert próbáló feladat, hosszú távon mégis demokratikus körülmények között jobb az élet, ezért vigyázni kell rá.
Mint hangsúlyozta, jelenleg két ellenzéki stratégia verseng egymással Magyarországon. Magyar Péter TISZA Pártja azt mondja: vagy ő, vagy semmi sem változik. A Demokratikus Koalíció ezzel szemben azt vallja: baloldaliak és zöldek és szabadelvűek és konzervatívok együttműködése kell ahhoz, hogy minden megváltozzon.
„Magyar egypárti ellenzéket akar, mi az együttműködő, szabadon szerveződő, felelős ellenzék sikerében hiszünk. Mert ilyen országot akarunk”
– emelte ki a DK elnöke.
Gyurcsány Ferenc bejegyzését változtatás nélkül idéztük
„Ellenzéki stratégiák,
avagy a kötőszavak ereje
Pár nappal ezelőtt azt írtam, hogy a sikeres ütközet nem elég a sikeres csatához, győztes csatából nem következik a győztes hadjárat, ez utóbbi pedig nem garantálja háború megnyerését.
Majd azt állítottam, hogy amíg bizonyos ellenzéki stratégiai dilemmákra nincs közös válasz, addig bármely sikeresen megvívott csata sem visz feltétlenül közelebb a végső győzelemhez.
Az egyik legszorítóbb kérdés, hogy miként álljon fel az ellenzék a 2026-os választásokra.
Ma abban már senki nem kételkedik, hogy egységes ellenzéki ajánlat, fellépés kell, de ennek az egységnek egyik összetevője súlyos vita tárgya: ez egyetlen ellenzéki pártot jelent, vagy több párt választási szövetségét?
Először egy gyakorlati megjegyzést teszek.
Amikor a Demokratikus Koalíció nem is olyan régen arra törekedett, hogy legnagyobb ellenzéki párttá válva politikai centruma legyen több ellenzéki párt együttes fellépésének, akkor ezt sokan ellenszenvvel fogadták.
Ismert megjegyzések következnek:
»Mi értelme ennek, ilyen módon nem lesz több szavazója az ellenzéknek, csak másként osztjuk fel a tortát!?«
»Amit a DK művel, az politikai kannibalizmus.«
A nyilvános hangoskodók ezekkel a mondatokkal azt mondták, hogy nem értnek egyet azzal, hogy az egyik ellenzéki párt, nevezetesen a DK, a többinél nagyobb befolyásra törekszik, ugyanis a kritikusok szerint ez veszélyezteti az ellenzék kikerülhetetlen sokszínűségét, ilyen módon a sikerét.
A tényszerűség és a politikai kódfejtés szolgálatában jegyezzük meg, hogy ugyanezen hangoskodók nagyobb hányada most nem talál kivetnivalót abban, sőt, egyenesen támogatja azt, hogy egy másik ellenzéki(?) párt, a Tisza nem egyszerűen nagyobb akar lenni a többinél, hanem azt kívánja, hogy egyetlen szereplőként létezzen ezen az oldalon.
Na, ezek után nézzük meg, hogy mi a mi álláspontunk!
Az alkotmányos demokrácia és az önkény rendszerét egyetlen kötőszó különbözteti meg. Egy apró viszonyszó a különbség, egy olyan kicsinyke szó, amelynek nincs fogalmi tartalma, amely nem toldalékolható, amely nem lehet mondatrész.
Nem csigázom tovább a kíváncsiságukat.
A demokrácia kötőszava az ÉS, az önkényé a VAGY.
A demokrácia lényege, hogy önjogán létezik minden egyes alkotmányos álláspont, mi több, ezek önértéket képviselnek, ezeket és ezek képviselőt az ÉS kötőszó köti össze.
Minden megférünk a demokrácia ragyogó Napja alatt. A demokrácia éppen attól nehéz, azért körülményesen szabályozott rendszer, mert az együttműködés embert próbáló feladat, de az a történelmi tapasztalat, hogy hosszú távon demokratikus körülmények között jobb az élet, ezért vigyázni kell rá, és ez utóbbihoz, ahhoz, hogy ne lehessen megcsúfítani, kijátszani, elvenni, ahhoz kell rengeteg szabály.
A demokrácia az alkotmányos nézeteket és szereplőket az ÉS kötőszóval köti össze és így formálja a nagyobb politikai közösséget.
Az önkény egyszerű: én VAGY te.
Mert csak én vagyok, ezért nem kell sok szabály, azt teszek, amit akarok. Nem kell garancia. Valójában te se kellesz, csak annyiban, hogy legyen ki felett uralkodni.
A közösség nem annak tagjaiból, kisebb szabad csoportjaiból önkéntesen jön létre, azt az önkény akarata teremti és formálja. Nincs köztetek kapocs, nem kell semmilyen kötelék, szükségtelen az azt leíró kötőszó, az ÉS, mert csak egy kérdés van: te VAGY én.
Két ellenzéki stratégia verseng most egymással.
A Tisza stratégiája, hogy VAGY ő, VAGY semmi nem változik.
A DK stratégiája, hogy demokraták: baloldaliak ÉS zöldek ÉS szabadelvűek ÉS konzervatívok együttműködése kell ahhoz, hogy minden megváltozzon.
Magyar Péter azt mondja: VAGY ő, VAGY senki.
Mi azt mondjuk: te is kellesz, ÉS te is kellesz, ÉS te is.
Magyar egypárti ellenzéket akar, mi az együttműködő, szabadon szerveződő, felelős ellenzék sikerében hiszünk. Mert ilyen országot akarunk.
A VAGY a kizáró választói viszony kötőszava.
Az ÉS olyan kapcsolatos viszonyszó, amely az egymásmellettiségre, az egymásrautaltságra utal.
Mindez még látszatra se a szófajok nyelvtanáról szól.”
(Gyurcsány Ferenc/Facebook)