Bajban a Vodafone? Orbánék alig győzik pumpálni a lóvét a részben államosított mamutcégbe

A Vodafone pénznyelőjébe újabb milliárdokat tett be az állam: kölcsönt adtak a cégnek.

Több mint 13 milliárd forint tagi kölcsönt nyújtottak 2023-ban a Vodafone Magyarország Zrt.-nek a távközlési vállalat új tulajdonosai. A céget a tavalyi év elején szerezte meg az állam és a kormányközeli 4iG. Év végére azonban már közel 21 milliárddal tartozott részvényeseinek – írta meg a g7.hu.

A Vodafone újabb milliárdokat kapott kölcsön az államtól

A tavalyi volt az első olyan tört üzleti éve a Vodafone Magyarországnak, amikor már nem a névadó brit távközlési óriás volt a vállalat tulajdonosa. A távközlési cég csak az előző kilenc hónap eredményeiről számolt be.

Az üzleti teljesítményben a tulajdonosváltás nem hozott törést. A Vodafone növekedni is tudott a tavaly, sőt még osztalékot is fizet a társaság:

az új részvényesek a teljes profitot kiveszik a vállalatból.

Az állam vette meg a céget

Megírtuk, hogy a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., a 4iG Nyrt. leányvállalataként működő Antenna Hungária Zrt. és a Vodafona Europe BV aláírták a megállapodást a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. megvásárlásáról. A cégvásárlást 2023 januárjában ütötték nyélbe.

Nagy Márton közleménye szerint a 660 milliárd forintos tranzakcióval az Antenna Hungária 51 százalékos, míg a Magyar Állam képviseletében eljáró Corvinus Zrt. 49 százalékos közvetett tulajdont szerez a Vodafone Europe Bv-től a második legnagyobb magyarországi távközlési vállalatban.

Drága befektetés

A vételár már akkor is kifejezetten soknak tűnt: a brit cég ennél sokkal alacsonyabb értéken tartotta nyilván a magyar leányvállalatot.

A jövedelmezőség alapján is erősen túlárazott volt a tranzakció.

A vételár a Vodafone felvásárlása előtti üzleti évben elért nyereségmutatójának 7,1-szeresét tette ki. Alig pár hónappal a vásárlás után újra átalakultak a tulajdonosi viszonyok. Versenyjogi okok miatt a 4iG elcserélte a Yettelben meglévő 25 százalékos részesedését a Vodafone 19,5 százalékára.

Így a Yettel negyede a Corvinus Zrt.-hez került, míg a 4iG részesedése 70 százalék fölé nőtt a Vodafone-ban.

A forgalom nőtt, mégis kellett az állami pénz

A cég teljes forgalma április és december között meghaladta a 240 milliárd forintot. A távközlési cég forgalmi díjakból 108,5, havidíjakból 69, készülékeladásból 29 milliárd forintot bevételhez jutott. A növekvéshez hozzájárult az inflációt követő áremelés is.

A profit azonban nem volt rendkívüli: 1,4 milliárd forint haszonra tettek szert.

A tulajdonosok azonban jelentős összegű kölcsönt adtak 2023-ban a távközlési vállalatnak. A 4iG már 2023 elején 7,8 milliárd forintot utalt ilyen formában. Később további 13 milliárd forintnyi tagi kölcsönt kapott a cég, amely így

év végén már közel 21 milliárddal tartozott tulajdonosainak.

Valódi Hírek