Kipakolt a bíróság: 13 milliárdos családi ügyben tagadta meg a nyomozást a BRFK

13 milliárd forintról van szó: nyomozás indul a Vodafone-részvények ügyében.

A Budai Központi Kerületi Bíróság szerint

a rendőrség megalapozatlanul, a tények felderítése nélkül tagadta meg a nyomozást

jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt a kormányzat Vodafone– és Yettel-részvényügyleteivel kapcsolatban. A bíróság ezért hatályon kívül helyezte a BRFK erről szóló határozatát – írta a 24.hu.

Az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre

A végzésben a BRFK nem vitatta, hogy a részvénycserék és -eladások során

13 milliárd forintos vagyoni hátrány érte a 100 százalékos állami tulajdonban álló Corvinus Zrt.-t.

A rendőrség mégsem gyűjtötte be az ügy feltárásához szükséges dokumentumokat. Az eddigi információk szerint inkább néhány újságcikkből igyekezett indokot gyártani a vizsgálat lefolytatása ellen.

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője január elején tett rendőrségi feljelentést a Vodafone adásvételével kapcsolatban keletkezett hatalmas veszteség miatt. Azt állította, hogy az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre. Azaz magasabb értékű részvényeket cserélt el alacsonyabb értékűekre, amivel végső soron az Antenna Hungária Zrt. többségi tulajdonosának, a 4iG Nyrt.-nek a piaci pozícióját javította.

Megint trükköztek

A képviselő közérdekű adatigényléséből kiderült, hogy 2023 januárjában a Corvinus Zrt. 49 százalékos részesedést vásárolt a Vodafone Magyarország Zrt.-ben, amelynek állami tulajdonú részvénycsomagja így 323,4 milliárd forintot ért. Ez alapján a két nappal később elcserélt, 19,5 százaléknyi Vodafone-részvény értéke

128,7 milliárd forint volt.

Két nappal később a Corvinus Zrt. elcserélte a Vodafone 19,5 százaléknyi részvényét a másik mobilvállalat, a Yettel és annak hálózatiinfrastruktúra-cége, a Cetin részvényeire. Az ügylet során a Vodafone-részvények értékét 125,7 milliárd forintban állapították meg, így

3 milliárd forinttal kevesebbet értek, mint két nappal korábban.

2023 decemberében a Corvinus Zrt. eladta a Yettel- és Cetin-részvényeit 115,8 milliárd forintért,

ezzel további 9,9 milliárd forintos veszteséget könyvelt el.

A rendőrség elutasította a feljelentést, a bíróság újranyitotta az ügyet: mégis lesz nyomozás a Vodafone-részvények ügyében

Miután a rendőrség megtagadta a nyomozást, az MSZP politikusa a bírósághoz fordult. A bíróság döntése szerint a 10 százalékot meghaladó, nagy arányú értékvesztés önmagában elég,

hogy felvesse az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás akár szándékos, akár gondatlan megsértésének gyanúját.

„Minthogy a büntetőeljárás feladata az igazság kiderítése, a nyomozás feladatát kell, hogy képezze az egyszerű gyanút esetlegesen alátámasztó vagy azt cáfoló tények felderítése és rögzítése”

– szögezte le a bíróság. Hozzátette, hogy a nyomozó hatóság a nyomozati iratok szerint csak látszólag törekedett a veszteség okainak feltárására.

Így például a bíróság szerint nem kért be olyan adatokat a rendőrség, amelyekből tisztázható lett volna, hogy a jogügyletek ilyen veszteség melletti megkötése milyen indokok mentén történt. Az sem derülhetett ki, hogy ezek során a rendes gazdálkodás szabályait maradéktalanul betartották-e.

Kapcsolódó:

Egy tollvonással hozzácsaptak 150 ezer ügyfelet a fideszes céghez

Szeretnél sok pénzt keresni? 300 millió forint feletti fizetés is van a NER-es cégnél

Valódi Hírek