Robert Fico magára hagyta Orbánt.
A szlovák kormány bejelentette, támogatja Ukrajna mielőbbi EU-csatlakozását, sőt, oly módon segíti Kijevet, hogy megosztja vele saját csatlakozási tapasztalatait. A közös kormányülésen egyéb projektekről és fegyverkereskedelemről is egyeztettek a szlovák és ukrán miniszterek – hívta fel a figyelmet beszámolójában a parameter.sk.
Nem állítanak akadályokat Ukrajna csatlakozása elé
Szlovákia támogatja Ukrajna gyors csatlakozását az Európai Unióhoz, és
semmilyen akadályt nem fognak állítani a folyamatok útjába.
– jelentette be Robert Fico szlovák kormányfő a szlovák és az ukrán kormány Nagymihályon tartott közös ülését követően.
„Az EU-tagság Ukrajna számára a további békés fejlődés zálogaként szolgál”
– tette hozzá.
„Ukrajna EU-csatlakozásának támogatásában a részünkről nincs semmiféle spekuláció,
teljes mértékben támogatjuk a belépését”
– hangsúlyozta.
Megszólalt Vlagyimir Putyin háborújáról is
Kijelentette: azt kívánja, hogy minél hamarabb megszülessen az ukrajnai háború békés megoldása, amely – fogalmazott – „tiszteletben tartja Ukrajna területi egységét, szuverenitását, ukrán szempontból tisztességes feltételeket tartalmaz”.
„Az orosz katonai erő Ukrajna elleni bevetése a nemzetközi jog súlyos megsértése volt”
– fogalmazott a szlovák kormányfő, kiemelve: Kijevnek segítségre és szolidaritásra van szüksége.
Robert Fico és Denisz Smihal ukrán kormányfő tárgyaltak a humanitárius és civil segítségnyújtásról is, amely kérdéskör bekerült a két kormány által csütörtökön aláírt szerződésbe is. Megállapodtak továbbá Kijev és Kassa vasúti összeköttetéséről Enyickéig (Haniska), ahonnan a kassai repülőtér gondoskodik majd az utasok átszállításáról.
Rossz híreket kaptak Orbánék
Mint ismert, Orbán Viktor a decemberi uniós csúcstalálkozón vétózott az Ukrajnának szánt EU-s támogatás ügyében, a közösségben ezért már az is felmerült, hogy Magyarország nélkül támogassa Volodimir Zelenszkijéket.
Orbán politikai igazgatója, Orbán Balázs korábban úgy nyilatkozott: a magyar kormány csak akkor hajlandó támogatni az 50 milliárd eurós tervet, ha az Európai Bizottság feloldja Magyarország számára a befagyasztott pénzeket – összesen mintegy 30 milliárd eurót –, amelynek folyósítását a jogállamisági problémák miatt befagyasztották.