A lemondás után írásban is jeleznie kell a szándékát Nováknak.
Beszámoltunk arról, hogy a hatalmas tiltakozási hullámot kiváltott ped0filbotrány főszereplője, Novák Katalin szombat délután lemondott a köztársasági elnöki tisztségről.
Bár az előre felvett és a köztévén leadott videó számos helyen elérhető, a döntést a jogszabályok szerint az őt megválasztó Országgyűlésnek kell írásban jeleznie.
Megbízatása csak akkor szűnik meg, ha a parlament elfogadja a lemondás tényét.
Ez azt jelenti, hogy a parlamenti szavazásig formailag még Novák marad a köztársasági elnök. Az Országgyűlés tavaszi ülésszaka előreláthatóan február 26-án kezdődik. A mai bejelentés után összehívhatnak egy korábbi időpontra rendkívüli ülést, ám erről még nem érkezett hír.
Ez következik a lemondás után
A törvény szerint az Országgyűlés tizenöt napon belül kérheti a köztársasági elnököt, hogy fontolja meg az elhatározását. Ha azonban Novák a döntést írásbeli nyilatkozatával fenntartja, a parlament köteles elfogadni azt. Márpedig az elmúlt napok megszólalásai után
nem tűnik valószínűnek, hogy a parlament maradásra biztatná Novákot.
Az új köztársasági elnököt a megbízatás megszűnésétől számított harminc napon belül választja meg a parlament. Az államfőválasztást az Országgyűlés elnöke, Kövér László tűzi ki.
A megválasztott új köztársasági elnök a választás eredményének kihirdetését követő nyolcadik napon, azaz várhatóan március második felében lép hivatalba. Egészen
addig a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit az Országgyűlés elnöke, Kövér László gyakorolja.
Kövér nem először kerül ebbe a helyzetbe: 2012-ben, Schmitt Pál április 2-i lemondása után bő egy hónapig, május 9-ig ő látta el a feladatot. Egyelőre nem tudni, meddig látja majd el a régi-új feladatát Kövér.