Ennek meglesz az ára az Európai Unióban.
Az Európai Unió tagállamai várhatóan szerdán tűzik napirendre a szélsőséges izraeli telepesekkel szembeni szankciókról szóló javaslatot – hívta fel a figyelmet hírlevelében a Politico. Az intézkedések lényege az lenne, hogy megtiltsák egyes izraeli szélsőségeseknek, hogy az Európai Unió területére lépjenek.
Ugyanakkor
a kezdeményezést Magyarország és Csehország is blokkolja.
Az EU azok után szánta el magát a lépésre, hogy az elmúlt hónapokban szélsőséges izraeli telepesek palesztinokat támadtak meg és üldöztek el otthonaikból. Ezt egyes vélemények szerint az izraeli kormány hallgatólag is támogatja. A térség egyre távolabb kerül attól a kétállami megoldástól, amelyet az Európai Unió és az Egyesült Államok is hivatalosan támogat.
Következménye lett az Európai Unió döntésének
A döntés nyomán az eddig óvatosabb álláspontot képviselő Németország is keményebben kezdte el bírálni az izraeli kormányt, valamint jelezték, hogy az Izrael-ellenességgel kevéssé megvádolható Egyesült Államok
szankciókat vezet be olyan izraeliek ellen, akik palesztinokat öltek meg vagy űztek el a hazájukból.
Két uniós diplomata is jelezte, annak ellenére, hogy Berlin csatlakozik Franciaországhoz, Spanyolországhoz, Írországhoz és Belgiumhoz, amelyek határozottan szorgalmazzák az erőszakos izraeli szélsőséges telepesek elleni intézkedéseket Ciszjordániában, az EU megrekedt.
Közölték,
a kisebb méretű és geopolitikailag kevésbé releváns Magyarország és Csehország feltartja Izrael lépéseinek védelmét,
beleértve a telepesekkel szembeni szankciók megtagadását, amelyet szerdán ismét megvitatnak az uniós diplomaták.
A brüsszeli lap azt írta, Magyarország és Csehország illetékesei nem adtak választ az üggyel kapcsolatban.
(politico.eu / rtl.hu nyomán)