Van megoldás?
Évente mintegy 70 ezer új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak Magyarországon, és közel 32 ezer ember hal meg rákban minden egyes évben.
A felépülés aránya az egész világon hasonló: körülbelül 50 százalék.
„A legfontosabb okok, amelyek miatt a daganatos betegségek kialakulnak, azok az alkohol, a dohányzás és a túl magas testsúly, illetve a környezeti ártalmak. Ugyan a környezeti ártalmak ellen össztársadalmi szinten lehet tenni, az első három kérdésben az egyén is tud cselekedni”
– mondta el az ATV Híradójában Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.
Magyarország az Európai Unióban az élen szerepel mind a megbetegedések, mind a halálozások arányát tekintve. A tüdőrák, a vastagbélrák, az emlőrák és a prosztatarák a leggyakrabban előforduló daganatos betegségégtípusok.
„Minden ötödik férfi és minden hatodik nő élete során valószínűleg találkozik a daganatos betegséggel”
– hangsúlyozta.
Becslések szerint már több mint 12 millió ember gyógyult fel a rákból Európában. Ugyanakkor 15 százalékra teszik az általános kockázatát annak, hogy egy daganatos betegséget valamikor egy másik rákos megbetegedés követ, így fontos a folyamatos kontroll.
A betegek hosszú távú kilátásait komolyan javítják a rendszeres szűrővizsgálatok és az egészséges életmód.
Azonban
a népegészségügyi szűréseken alacsony a részvételi arány hazánkban, és ezen az orvoshiány is sokat ront.
A legnagyobb kihívást a rákkal küzdő betegek és családjaik számára a hír feldolgozása és a gyógyulást követő visszailleszkedés jelenti. Ehhez támogató közösségekre lenne szükség.
A Rákellenes Liga például országszerte 80 olyan klubot működtet, ahol az egészséges életmódot és a lelki egészséget támogató programokon vehetnek részt a gyógyultak, sorstársi közösségben.
(Kiemelt képünk illusztráció)