Nincs demokrácia kultúra nélkül.
A Demokratikus Koalíció árnyékkormánya hétfőn megtartotta kulturális programbemutató rendezvényét. A rendezvényen Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök mellett felszólalt még Barkóczi Balázs oktatási és kulturális árnyékminiszter, Szűcs Balázs az Új Köztársaságért Alapítvány kulturális munkacsoportjának vezetője, Erzsébetváros alpolgármestere, valamint Bősz Anett főpolgármester-helyettes.
Dobrev Klára beszédében felidézte, az elmúlt időszakban hétről hétre mutatták be programjaikat arra vonatkozóan, hogy mit kell tennie egy szociáldemokrata kormánynak a teljes kormányzati struktúra átalakításához. Többek között példaként említette az egészségügy, az oktatás, a bérek, a rezsi, a szociális ágazat, valamint a mezőgazdaság területeit.
„Nincs polgári élet, nincs szabad élet, nincs demokrácia kultúra nélkül”
– hangsúlyozta Dobrev Klára.
Az árnyék-miniszterelnök kijelentette: amikor polgári Magyarországról beszélnek, „a szónak az igazi értelmében, ahogy mi használjuk”, akkor a liberálisok, a zöldek, a szociáldemokraták és a tisztességes konzervatívok is egyetértenek abban, hogy
a kultúrának szabadnak kell lennie.
„Egy szociáldemokrata kormány számára alapvető fontosságú, hogy a kultúra mindenki számára elérhető legyen”
– mutatott rá.
A DK árnyék-miniszterelnöke kiemelte, hogy a kultúra talán még a magyar nyelvnél is jobban köt össze bennünket itt a Kárpát-medencében.
Hangsúlyozta, hogy személy szerint hisz az erős, hatékony államban,
de nem szabad, hogy a kormányzatnak túl sok dolga legyen a kultúra területén.
A kabinet feladata a kultúra szabadságának a megteremtése, ahogy meg kell teremtenie annak feltételeit is, hogy a zene, a színház, a kiállítás, a könyv mindenhova eljusson – tette hozzá Dobrev Klára.
Az árnyék-miniszterelnök leszögezte, hogy a szabad kultúra élvezete tízmillió magyar joga és lehetősége kell, hogy legyen.
Végül kiemelte, hogy kultúrharcra nincs szükség, mert a kultúrharc „kicsit olyan, mint az atomháború, nincsenek nyertesei,
mindkét oldalán csak vesztesek vannak”.
Barkóczi Balázs arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kultúra napját jelenleg úgy ünnepeljük, hogy a művészettörténet tantárgyat megszüntetik a magyar iskolákban, emellett megszüntették a médiaismeret és a filmművészet tantárgyakat is, és az összes tárgyat besorolták a „vizuális kultúra” nevezetű tantárgy alá.
A politikus jelezte, az sosem véletlen, hogy egy autoriter rendszer először is a művészeket és a szabad művészetet kezdi el szorongatni. Ezek után arra is emlékeztetett, hogy Takaró Mihály kormánypárti „irodalomtörténész” a Nyugat című folyóiratot „kis zsidó lapocskának” nevezte. Azt a Nyugatot, amelynek az európai de a világirodalomban is kiemelt jelentősége van – tette hozzá.
Videó:
(Demokratikus Koalíció/Facebook)