Döntöttek, elözönlik az országot.
„A fő csapásirányunk, hogy a magyarokat támogassuk, de ha olyan mértékű munkaerő-igénye keletkezik, amelyet a belső piac nem tud átmenetileg kezelni, akkor
szükség van a vendégmunkásokra is”
– tette világossá a Világgazdaságnak Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, aki friss adatokra hivatkozva arról beszélt, hogy ma nagyságrendileg
120 ezer külföldi vendégmunkás van jelen Magyarországon.
- Ebből mintegy 40 ezer ukrán állampolgár,
- de vannak szerbek is jelentősebb létszámban,
- illetve vietnámiak 16 ezren.
- Több mint 10 ezer Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik ma Magyarországon,
- míg az összes többi nemzetiség – indiaiak, mongolok, kínaiak, fehéroroszok, kenyaiak stb. – száma pedig az államtitkár szerint bőven 10 ezer fő alatti.
„Szeretném a helyére tenni a dolgot: sem minőségében, sem mennyiségében nem veszélyeztethetik a magyar munkaerőpiacot a vendégmunkások, és erre oda is fogunk figyelni”
– tette „a helyére” a dolgot Czomba Sándor, aki a kritikákra reagálva hozzátette: a vendégmunkások foglalkoztatása nem fogja letörni a béreket, és a munkahelyeket sem veszik el a magyaroktól. Ugyanakkor megjegyezzük, bőven akadnak, akik nem osztják az államtitkár megállapításait – meglepő módon még a kormányon belül is.
„Vagy a lovak közé dobom a gyeplőt, ahogy a németek és a franciák tették, vagy pedig azt mondom, hogy
ez egy gazdasági racionalitás,
amit olyan módon igyekszem szabályozni, ahogyan azt a magyar idegenrendészeti törvény teszi”
– magyarázta a „szuverén” kormányzat államtitkára a január elsejétől hatályba lépő új szabályokról, amelynek értelmében kvóta alapján fogják meghatározni a Magyarországra behozható vendégmunkások számát. A fő szabály az, hogy a kvóta nem lehet nagyobb, mint az előző évben keletkezett üres álláshelyek száma, ez az elmúlt években 50-80 ezer között ingadozott.
Közölte: az új szabályozással a kormány azt szeretné, hogy a harmadik országból érkezők tartózkodása a munkavállalásra koncentrálódjon. Vagyis nagyon szeretnék azt elkerülni, hogy a munkavállaló letelepedjen Magyarországon, illetve hogy három évnél tovább maradjon az országban.
A Telex beszámolójában megjegyezte, Magyarországon a munkaerőhiány egyébként is égető kérdés, a KSH szerint ma körülbelül százezer betöltetlen pozíció van az országban, de
Orbán Viktor szerint néhány éven belül félmillió új vendégmunkásra lesz szükség Magyarországon.
A kormányfő „vízióját” pedig csak így lehet(ne) megoldani, hiszen hazánkban nem áll rendelkezésre az ehhez szükséges munkaerő.
Jelezték, – a többnyire ázsiai – vendégmunkások betelepítése a kormányzat újraiparosítási stratégiájával hozható összefüggésbe: Orbánék szerint az ország úgy tud majd „nagyot fejlődni”, hogy az akkumulátorgyártás egyik európai központja lesz. Ez az iparág rengeteg képzetlen munkást szív fel, de mivel ennyi ember nem áll rendelkezésre Magyarországon, szerintük
muszáj a gyárakban vendégmunkásokat is foglalkoztatni.
Czomba Sándor elmondta azt is: meglátása szerint azok a magyarok, akik a vendégmunkásokkal együtt dolgoznak, „alapvetően pozitív a benyomásuk róluk”, ezért – folytatta – ő „abban bízik”, hogy az a fajta „hisztériakeltés”, amely a kérdés körül van, a következő időszakban „a helyére kerül”, és „nem a politikai csatározások színtere lesz”.
Kapcsolódó:
Megpróbálták eltitkolni, de kiderült: Ellepik a kenyaiak egy magyar nagyváros egyik munkahelyét
Dagad a botrány: Karácsony előtt rúgták ki a magyar dolgozókat Orbánék ázsiai vendégmunkásai miatt
Mi történt? Farkas Flórián szembeszegült Orbánékkal: Nekiment a kormánynak az ORÖ elnöke (+videó)
Mi történt? Tízezer filippínó vendégmunkás érkezhet Magyarországra (+videó)
Varga Ferenc videósorozatot indít a Magyarországra behozott vendégmunkásokról