Több mint egy éve Orbán Viktor volt a miniszterelnök, amikor az üzlet megtörtént.
Az elmúlt időszakban a magyar állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. sikeresen értékesítette az Erste Bank Hungary Zrt.-ben és a Yettel Magyarországban meglévő tulajdonrészét, valamint a hazai VIG társaságokban meglévő részesedésének döntő részét (az állam 45 százalékos tulajdonrészét 10 százalékosra csökkentette) – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) pénteken.
A GFM közleménye szerint a három ügylet pénzügyi zárása jelentős, összesen több mint 700 millió eurós (közel 270 milliárd forint) bevételt eredményezett az állam számára, amelyet a budapesti repülőtér visszavásárlásának finanszírozására fordít.
Mindemellett folyamatban van a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-ben és a Magyar Posta Biztosító Zrt.-ben meglévő 66,9 százalékos állami tulajdonrész értékesítését célzó nyílt, piaci versenyfolyamat, amely menetrend szerint zajlik, szerződéskötésre 2024 tavaszán kerülhet sor – tették hozzá.
„A reptér kiemelkedő stratégiai eszköz, amelyet a Gyurcsány-kormány elherdált. A tranzakció gazdaságtörténeti jelentőségű, ugyanis a legnagyobb volumenű és legkomplexebb ügylet a rendszerváltás óta” – fogalmaznak a történelemhamisító a közleményben.
A Budapest Airportban lévő kisebbségi állami tulajdont valójában
2011-ben a második Orbán-kormány privatizálta.
A visszavásárlással kapcsolatos tárgyalások ütemezetten, az együttműködés jegyében, és megfelelően haladnak a partnerek között. Jelenleg már egy olyan fázisban tart a tranzakció, hogy a felek között már nagyon közel a végleges megállapodás – bizakodott Nagy Márton minisztériuma.
Szeptemberben Róna Péter közgazdász arról beszélt, hogy
valójában a Kínai Kommunista Pártnak vásárolná meg a magyar kormány a repteret.
(MTI korrigálva/Index/Nyugati Fény)