2015 óta nem voltak ilyen rosszak az eredmények.
A PISA-tesztek eredményeit ma hozták nyilvánosságra, ebből kiderül, hogy a 15 éves magyar középiskolások teljesítménye 8 éve nem volt ennyire alacsony. Az elmútnyócév, ugye…
A matematikai tesztek eredménye komoly aggodalomra ad okot. A tanulók 30%-a elvérzett, azaz
azt sem tudják, hogy lehet az árakat átváltani más pénznemre vagy két város közti alternatív útvonalakat összehasonlítani.
A szövegértési készségek sem jósolnak szebb jövőt: bár a diákok 74%-a meg tudja határozni egy közepes terjedelmű szöveg fő gondolatát,
26% funkcionális analfabétának tekinthető.
Mindössze 5% az, aki képes egy hosszabb szövegben különbséget tenni a tény és a vélemény között a tartalomra vagy forrásra utaló implicit jelzés alapján… Nem csoda, ha lassan az összeszerelő-üzemekbe is külföldről kell vendégmunkásokat hívni, ha a középiskolát elhagyók nem képesek egy írásos utasítást – például egy összeszerelési útmutatót – értelmezni.
A természettudományok terén egy picit jobb a helyzet: 77% képes felismerni az ismert tudományos jelenségek helyes magyarázatát.
Pintér Sándor a tegnapi parlamenti meghallgatásán már előre a koronavírus-járványt jelölte meg a PISA-teszteken elért eredmények várható csökkenéséért – bár a pandémia a legtöbb országban valóban visszaesést okozott a PISA-teszt eredményeiben. Magyarországon a státusztörvény hatására távozó pedagógusok következtében a szokásosnál is nagyobb tanárhiány előrevetíti a következő évek drasztikus pontszámcsökkenését is.
A lesújtó eredményeknek komoly gazdasági következménye is van:
„25 pontos (azaz negyedszórásnyi) átlagos javulás a PISA-eredményekben Magyarországon 1000 milliárd euró többletet eredményezne az évszázad végéig„
– mondta 2020-ban a HVG-nek a nemrégiben elhunyt Csapó Benő oktatáskutató.
(hvg.hu / Nyugati Fény)