Érdekes.
Idén júniusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 566 800, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 390 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 16, a nettó átlagkereset 15,9 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal.
Mint írták, a rendszeres – prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli – bruttó átlagkereset 525 300 forintra becsülhető – az összeg 14,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Hozzátették: a rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 531 000, a költségvetésben 503 200, a nonprofit szektorban 532 100 forintot tett ki, azaz az összeg 15,9 százalékkal, 12,8, illetve 10,7 százalékkal emelkedett egy év alatt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 376 900 forint, 16,0 százalékkal magasabb volt, mint 2022 júniusában. Ugyanakkor
a reálkereset 3,4 százalékkal csökkent,
a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 20,1 százalékos növekedése mellett – jelentette a KSH. Ez botrányos adat: azt jelenti, hogy kisebb a magyarok reálkeresete, mint a megelőző hónapokban
Közölték: a bruttó mediánkereset 450 000 forint volt, 15,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke (ami azt jelenti, hogy ugyanennyien kapnak ennél magasabb, illetve alacsonyabb összeget kézhez az országban – a szerk.)
312 000 forintot ért el
– az összeg 15,6 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakát a hivatal szerint.
Január és június között a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 556 700 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 370 200, a kedvezményeket figyelembe véve 383 800 forintot ért el – írták.
Hozzáfűzték:
A bruttó, a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset egyaránt 13,6 százalékkal nőtt 2022 azonos időszakához képest.
Az átlagkereset változását befolyásolta a 2022 februárjában a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett, hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatás, az úgynevezett fegyverpénz. Ennek hatását kiszűrve a bruttó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset növekedése egyaránt 2,7 százalékponttal lenne magasabb – fogalmazott a hivatal.
Mint írták: az első hat hónapban a teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagkeresete a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél 574 400 forint volt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 382 000, a kedvezményeket figyelembe véve 395 500 forintot ért el – jegyezték meg.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 13,7, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 13,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – közölte a KSH.
Az átlagkereset változását befolyásolta a 2022 februárjában a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett, hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatás, az úgynevezett fegyverpénz. Ennek hatását kiszűrve a bruttó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset növekedése egyaránt 2,8 százalékponttal lenne magasabb – fogalmazott a hivatal.
Ami a minisztériumi vezetők juttatását illeti: még áprilisban írtunk arról, hogy egy tervezet szerint emelkedne az illetménysávok felső határa, így havi bruttó keresetük akár a 2 millió forintot is elérné.
Eközben tavasszal megdöbbentő számok érkeztek a pedagógusok fizetéséről, amely havonta körülbelül 260 ezer forintra rúg. Ráadásul a napokban arról írtunk, hogy
egy közkedvelt matektanár inkább sírásónak állt,
ezzel a munkával ugyanis többet keres, mint amennyit az iskolától hazavitt.
(MTI)
Kapcsolódó cikk:
Elárulta a Németországban dolgozó magyar targoncás, mennyi pénzt tud félretenni a havi fizetéséből