Pedig nem véletlenül álltak elő a kéréseikkel.
Mint írtuk, pár hete Maruzsa Zoltán és a pedagógusi szakszervezetek közösen kezdték áttárgyalni a státusztörvény végrehajtási rendeletét. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője már korábban kifejtette, hogy a dokumentum csak újabb kérdéseket vet fel az érintettekben.
A megbeszélések augusztus 9-én folytatódtak. Nagy Erzsébet és Totyik Tamás megosztották, hogy a nevelést és oktatást közvetlenül segítő munkakörben dolgozók béréről kaptak új információt.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke elmondta: az iskolai végzettséget is figyelembe veszik majd a fizetések megállapításánál.
Emellett megjegyezték, hogy például a fegyelmi eljárásra vonatkozó kérdésükre – és egyéb felvetésekre – még nem kaptak választ, így az egyeztetések folytatódnak.
A PSZ szerdán közösségi oldalán számolt be a fejleményekről. A szakszervezetek munkatársai úgy összegezték: hosszú, fárasztó, és
nagyjából eredménytelen megbeszélésen vannak túl.
Az egyeztetés során kiderült, a rendkívüli felmentés végtelenített meghosszabbításáról szóló rendeletet a veszélyhelyzet elmúlásával veszti hatályát – fejtette ki Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke.
A szakértők azonban jelezték: további követeléseikben nincs előrelépés, így az
azonnali béremelésre sincs kilátás.
A kormány elárulta, hazai forrásból nincs szándékuk azonnal emelni a pedagógusok fizetését – pedig a reálbércsökkenés indokolttá teszi.
Emellett a szakszervezetek 22 órás óraszámigényére is nemet mondott az illetékes minisztérium – azzal magyarázták, hogy a kötelező óraszámról törvény rendelkezik. Ráadásul a státusztörvényt úgy alkották meg, hogy a pedagógusok ne tudjanak a munka törvénykönyve szerinti túlórára hivatkozni.
A szakszervezetek hangsúlyozták: az oktatásban dolgozók 30 százalékának a fix 24 óra munkateher-növekedést jelent. Hozzátették, szeptember elsejétől újabb akciókkal készülnek.
(Pedagógusok Szakszervezete/Facebook)