Levelet írt a belügyminiszter.
Mint arról beszámoltunk, kedd délután a kormány az Országgyűlés elé terjesztette a pedagógusokat sújtó státusztörvényt – közölte a Belügyminisztérium.
A tervezet miatt az utóbbi hónapokban heves tiltakozások bontakoztak ki: a tüntetések sorra követték egymást, és szokatlanul durva jelenetek is lejátszódtak a tüntetők és a rendőrség között. A rend őrei a tüntetők erőszakos fellépésére hivatkozva többek között könnygázt és gumibotokat is bevetettek. A Belügyminisztérium alternatív valósága szerint a „baloldal gerjesztette” a megmozdulásokat.
Pintér Sándorék jelezték: a státusztörvénnyel ők mindenkinek csak „jót” akarnak, céljuk pedig az, hogy a gyermekeket nevelő, oktató pedagógusok
„szakmai és anyagi megbecsülése javuljon”.
Aki eredményesebben tanít, többet foglalkozik a gyerekekkel, jobban kereshet – jegyezték meg.
A tárca azt közölte, a törvénytervezet elkészítését több hónapig tartó egyeztetés – a pedagógusokkal három, a szülőkkel pedig egy online konzultáció – előzte meg. Az is állították, hogy 20 alkalommal történt egyeztetés a szakmai és az érdekképviseleti szervezetekkel, valamint a parlamenti pártokkal is folytattak egyeztetéseket.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője ugyanakkor korábban azt mondta: a május 24-i egyeztetésre az ellenzéki pártok szakértőjeként jutottak be. Számítottak arra, hogy Pintérrel is találkozhatnak. Mint elmondta, a belügyminiszter mindent kommentált, de
a szakértők nem kaptak szót.
Ercse Kriszta, a Civil Közoktatási Platform szóvivője most lapunkhoz is eljuttatott közleményében arról számolt be, hogy Pintér Sándor levelet írt a pedagógusoknak, amelynek célja „megnyugtatni őket”, hogy nem vezetnek be számukra kedvezőtlen intézkedéseket, és a törvény bevezetése „számukra előnyös változásokat hoz”.
„A levél üzenetének nincs köze a valósághoz. Ennek bizonyítására összegyűjtöttük a törvénnyel kapcsolatos, általunk ismert civil, szakmai kritikákat, amelyet honlapunkon és a csatolt dokumentumban olvashatnak. A 20 oldalas dokumentum feketén-fehéren bizonyítja, hogy a levél valótlan állításokat tartalmaz: a törvény nemhogy megoldaná, csak súlyosbítja az oktatás problémáit, rontja a pedagógusok helyzetét, őket
még kiszolgáltatottabb helyzetbe hozza”
– közölte a szervezet szóvivője.
„Nagyon fontos látni, hogy pedagógushiány militáns kezelése érdekében meghozott intézkedések semmilyen tekintettel nincsenek a valódi problémákra, a szülők és diákok jogait is súlyosan sértik. A rémületes állapot megoldása, amelyben nincs, és nem lesz, aki a gyerekeinket tanítsa, még messzebb került – a kormányzat ezt a krízist mindösszesen elhazudni akarja, és a rendőrminisztertől ezeket a félkatonai, agresszív intézkedéseket várja”
– írta Ercse Kriszta, aki azt is jelezte, hogy tételes cáfolatot készítenek majd Pintér Sándor leveléhez is.
Azt ígérték, amikor ezek elkészülnek, újból jelentkezni fognak a részletekkel.
Összefoglalójukban az alábbi kérdésekkel foglalkoztak:
- „Nincs megoldás a törvénytervezetben az oktatás alapvető problémáira.
- Nem folytak érdemi tárgyalások.
- A törvény bevezetése az eddig is alacsony szintű szakmai autonómiát tovább csökkentené.
- A törvény bevezetése a pedagógusok munkaterheit növelné.
- A törvény bevezetése tovább csökkentené a szakma vonzerejét.
- A törvény bevezetése a nevelési-oktatási munka minőségét rontaná.”