A dán EU-elnökség bekeményít Orbánékkal szemben: „Készek vagyunk mindent megtenni”

Marie Bjerre dán miniszter kijelentette: minden eszközzel nyomást fognak gyakorolni Orbánékra, hogy ne akadályozzák Ukrajna és Moldova EU-s csatlakozását.

Dánia határozott politikai és diplomáciai nyomásgyakorlásra készül a magyar kormány ellenében, hogy

elmozdítsa Budapestet Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak vétójától

– írta meg csütörtökön az euronews.com.

A dán kormány nyomást akar gyakorolni a magyarra

Marie Bjerre, Dánia európai ügyekért felelős minisztere kijelentette: országuk hat hónapos uniós tanácsi elnökségét arra kívánják felhasználni, hogy „maximális nyomást” gyakoroljanak a magyar kormányra. A cél: megnyitni az utat Ukrajna és Moldova előtt az EU-tagság felé.

„Maximális nyomást fogunk gyakorolni Magyarországra annak érdekében, hogy feloldja fenntartásait. Készek vagyunk mindent megtenni – politikailag és gyakorlatilag egyaránt –, hogy előrelépést érjünk el Ukrajna, valamint Moldova és a Nyugat-Balkán országai tekintetében”

– fogalmazott Bjerre újságíróknak Aarhusban.

A bővítési folyamat minden lépése egyhangúságot igényel, így a magyar kormány vétója Ukrajna ügyében jelenleg az egyik legnagyobb akadály. Kijev és Brüsszel egyre nyilvánvalóbban csalódott Orbán Viktor hajthatatlansága miatt.

A magyar kormányfő nemcsak politikai ellenállást tanúsít, hanem egy nemzeti konzultációt is szervezett, amelyben állítása szerint a résztvevők 95 százaléka elutasította Ukrajna uniós tagságát. Ezt az eredményt Orbán erős mandátum”-nak nevezte, amelyre hivatkozva az uniós csúcson ismét megerősítette álláspontját.

Kapcsolódó: Megvan az ukránellenes nemzeti konzultáció végeredménye, de van itt pár súlyos bökkenő

Az EU biztonsága érdeke Ukrajna felvétele

Bár Bjerre egyelőre nem részletezett konkrét módszert a magyar vétó megkerülésére, jelezte, hogy a dán elnökség minden lehetőséget mérlegel. Szerinte Ukrajna uniós perspektívájának megtartása nemcsak a háborús ország számára fontos, hanem

az egész Európai Unió biztonsága és stabilitása szempontjából is kulcsfontosságú.

„Ha nem haladunk előre a bővítéssel, elveszíthetjük ezeknek az országoknak valamelyikét”

– figyelmeztetett a miniszter.

Ukrajna és Moldova már 2022 júniusában megkapta a tagjelölti státuszt, de az első tárgyalási forduló, az úgynevezett „alapok” – amely a demokrácia, jogállamiság és emberi jogok területeit fedi le – azóta sem nyílt meg. A késlekedés legfőbb oka a magyar vétó,

noha az Európai Bizottság szerint Ukrajna teljesítette a szükséges reformokat.

Pénteken tárgyal az EU Moldovával

Diplomáciai körökben már felvetődött Moldova „leválasztása” Ukrajnáról, mivel Magyarország támogatja Chişinău törekvéseit. Ez azonban veszélyes precedenst teremthet. Ukrajna kirekesztése a bővítésből a nyugati ígéretek megszegéseként értelmeződne, és tovább gyengítheti az EU hitelességét a térségben.

Dánia azonban egyelőre kitart amellett, hogy a két országot együtt kell kezelni.

Azért van most új lendület a bővítésben, mert Ukrajna hatalmas előrelépést tett

– mondta Bjerre.

Pénteken újabb kétoldalú csúcsra kerül sor az EU és Moldova között, ahol várhatóan a bővítés is napirendre kerül.

(Kiemelt képünkön Marie Bjerre látható)

Valódi Hírek