Szerinte szégyen, hogy Magyarország alkalmatlan az EU soros elnökségének betöltésére.
Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter rendkívül primitív megnyilvánulásnak tartja Varga Judit nyilatkozatát, miszerint „az uniós parlamentnek nem osztottak lapot abban a kérdésben, hogy ki tölti be az unió tanácsának soros elnöki pozícióját”.
A tárca korábbi vezetője a Klikk TV Mélyvíz című műsorában arra emlékeztette Varga Juditot, hogy nem diktatórikus rendszerben kell gondolkodni.
Az ügyvéd közölte: már önmagában az is nagy szégyen, hogy Magyarország alkalmatlan az Európai Tanács soros elnökségének betöltésére.
Bárándy Péter felhívta rá a figyelmet, hogy a rotáló elnökségnek már nincs akkora jelentősége, mint amekkora korábban volt, de az Európai Parlament tud úgy cselekedni, hogy az a Tanácsnak kényelmetlen legyen.
„A parlamentnek vannak eszközei arra, hogy kikényszerítse az akaratát, de ha deklarációként tekintem,
akkor is baj van”
– mondta azzal kapcsolatban, hogy az EP csütörtökön nagy többséggel elfogadta a magyarországi jogállamiság helyzetéről és a befagyasztott uniós forrásokról szóló újabb állásfoglalását.
Az EP öt meghatározó frakciója által jegyzett határozat megkérdőjelezi, hogy Magyarország képes lesz-e hitelesen ellátni az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét 2024-ben, mert a magyar kormány megsérti az EU alapvető értékeit és nem tartja magát a lojális együttműködés elvéhez sem.
Bárándy szerint nem arról van szó, hogy a száj Varga Judité, a szó Orbán Viktoré lenne, hanem arról, hogy Orbán úgy választotta Varga Juditot, hogy alkalmas legyen arra, hogy kimondjon ilyesmiket.
„Szijjártó is ebben a stílusban tárgyal, de Varga Mihály és Lázár János nem, sőt, utóbbi mögött ott van az egyéniség, még akkor is, ha például sikerült belevinni abba a bizonyos bécsi sétába. Pintér Sándor most olyan pozícióba került, amit képtelen megoldani, de még ő sem ebben a stílusban tárgyal. Azt ki lehet mondani, hogy külföldre – Navracsics kivételével –
ezeket az uszító embereket küldi Orbán Viktor”
– mondta, hozzátéve, szerinte az unió felé vállalt igazságügyi reform is olyan folyamat, mint mikor a tigris elkezd legelni, de sosem lesz növényevő.
„Az, hogy egy területen bizonyos lépéseket nyögve, ellenkezve visznek keresztül, az nem megoldás arra a jogállamisági problémahalmazra, amelyre a legnagyobb példa, hogy évek óta rendeleti kormányzás van. Ezt is felrója az Európai Parlament”
– mutatott rá a korábbi igazságügyi miniszter.
Elmondta, lényegi különbség van a kétharmados parlament és rendeleti kormányzás között.
„A különleges jogrendben alkalmazható rendeleti kormányzás jogosítványt ad a kormánynak arra, amire a parlamentnek észrevétlenül nem lenne lehetősége, hogy
- az alapjogokat korlátozza,
- a gyülekezési, a véleménynyilvánítási, a magánlakás használatának szentségére vonatkozó alapjogot,
- vagy azt, hogy a sajtónak mennyi a szabadsága.”
Hozzátette: az egész veszélyhelyzetnek nincs meg a jogalapja, de a rendeleti kormányzásban meghozott szabályok 90 százaléka sem a járvány, sem a háborús konfliktus, sem a humanitárius segítség kezelésével
nem indokolható.
„Nagyon nehéz becsapni az Európai Uniót úgy, hogy az egyik kifogása pont az egyeztetés teljes hiánya a jogszabályalkotáskor és ezeket a törvényeket így hozták, sőt, leplező a megjelenésük”
– közölte Bárándy Péter, majd kiemelte azt is, vajon mit szól az unió a külföldi embercsempészek kiengedéséhez, ami megint csak tagadása a hatalommegosztásnak, az igazságszolgáltatás meggyalázása, a kormány általi átvétele.